آریو پرواز

ترکیه

جمیعت :
۷۵٬۶۲۷٬۳۸۴ میلیون نفر
دین رسمی :
اسلام
پول رسمی :
لیر ترکیه
پایتخت :
آنکارا
زبان رسمی :
ترکی
شهرهای مهم :

آنکارا، ازمیر، استانبول، آنتالیا

جاذبه های گردشگری ترکیه

تُرکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye) با نام رسمی جمهوری ترکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye Cumhuriyeti)، کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب خاور اروپا) قرار دارد.

ترکیه با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان (نخجوان)، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب خاوری با عراق و سوریه؛ و در شمال باختری (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه‌است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه، و از جنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه است.

کشور ترکیه یک کشور اوراسیایی است که در بخش خاورمیانه ای آسیا و کناره شرقی اروپا قرار دارد . این کشور در حدود 80 میلیون جمعیت دارد . مذهب های رایج در این کشور را سنی و شیعه تشکیل می دهند و دولت مرکزی نیز لائیک می باشد .

ویژگی های جغرافیایی ترکیه

 کشور ترکیه با مساحت ۷۸۳ کیلومترمربع و سرزمین های کوهستانی و پرباران یکی از معدود کشورهای خاورمیانه  آب و هوای معتدل و مرطوب می باشد.  این کشور به دلیل دارا بودن آب و هوای  جلگه ای مرطوب  جاذبه های گردشگری طبیعی بسیاری برای مسافران فراهم آورده است. همچنین به دلیل موقعیت جغرافیای این کشور بین آسیا و اروپا،  کانال ارتباطی این دو قاره نیز محسوب می شود،  که بسیاری از کشورها از جمله ایران برای ترانزیت کالا ، و مبادله با اروپا از این کشور استفاده می نمایند. ترکیه ارتباط سه جانبه ای با دریاهای سیاه، مرمره، اژه و مدیترانه دارد .  همچنین از طریق 2 تنگه  آبراهی  به دریاهای آزاد متصل می باشد.

 

کشور ترکیه دارای مناطق سرزمینی کوهستانی و پرباران است و آب و هوایی معتدل دارد . این کشور دارای شهر های خوش آب و هوا با جاذبه های توریستی بسیار زیاد است که به همین دلیل نیز یکی از مراکز گردشگری منطقه به خصوص برای کشور های همسایه مانند ایران به حساب می آید .

مردم ترکیه

 

ترکیه

 

جمعیت این کشور در حدود ۸۰ میلیون نفر می باشد که در حدود ۷۰ درصد آن را مردم ترک،  حدود ۱۸ درصد کرد،  در حدود  ۱۲درصد  را سایر قومیت ها تشکیل می دهد.  اگرچه دولت ترکیه دولت لائیک  می باشد،  اکثریت مردم آن به اسلام پایبند هستند. در حدود ۷۵ درصد جمعیت مسلمان سنی ۲۵ درصد جمعیت را مسلمانان شیعه تشکیل میدهند. زبان رسمی مردم ترکیه، ترکی استانبولی است که در گذشته با خط عربی عثمانی نوشته می‌شد،  این رسم الخط پس از تشکیل دولت جمهوری ترکیه توسط آتاتورک به لاتین تغییر کرد،  و از آن پس مردم ترکیه زبان ترکی استانبولی را با حروف لاتین می نویسند. اگرچه تفاوت های بین زبان ترکی استانبولی با دیگر زبانهای ترکی وجود دارد، اما ترک های مناطق  دیگر نیز می‌توانند به راحتی با مردم ترکیه ارتباط کلامی برقرار نمایند. این ویژگی مسافرت هموطنان ترک زبان ایرانی را به ترکیه کمی آسان تر نموده است. علاوه بر زبان ترکی استانبولی زبان های کردی و ترکی آذربایجانی نیز در ترکیه استفاده میشود.

 

حجاب در بین مردم ترکیه دچار تغییرات بسیار زیادی گردیده است.  بر اساس قوانین ترکیه پوشش هایی مانند روسری و موارد مشابه در ارگان های دولتی،  دانشگاه های دولتی و دانشگاه های غیر دولتی ممنوع می باشد.   علی رغم عدم اجبار استفاده از  حجاب و ممنوعیت آن در برخی شرایط،  هنوز هم بسیاری از زنان ترکیه از حجاب استفاده می کنند.

 

تاریخ ترکیه

 

جاذبه های گردشگری ترکیه

دوره های تاریخی ترکیه را می توان به سه دوره عمده تقسیم کرد که شامل دوران باستان،امپراتوری بیزانس، امپراطوری عثمانی و جمهوری ترکیه تقسیم بندی که کرد؛که هرکدام نیز برای ترکیه تمدن و آثار تاریخی زیادی را برجای گذاشته اند که از جاذبه های گردشگری به حساب می آیند .

تاریخ این کشور دارای فراز و نشیب های بسیار زیادی بوده است  و تغییرات زیادی را در این کشور باعث شده  که بسیاری از آنها امروزه از جاذبه های گردشگری ترکیه به حساب می آیند. در کل تاریخ ترکیه را میتوان به ۴ دوره مختلف تقسیم بندی کرد که شامل دوره های زیر می باشد:

 • دوران باستان
 •  دوران امپراتوری بیزانس
 •  دوران امپراتوری عثمانی
 •  جمهوری ترکیه

 دوران باستان

 دوران باستان که تغییرات زیادی را برای ترکیه به همراه داشته است شامل دوره مهم  تصرف ترکیه توسط کوروش بزرگ هخامنشی به سلطه درآمدن این کشور توسط  هخامنشیان می باشد.

 دوران امپراتوری بیزانس

 در دوران امپراتوری بیزانس کشور ترکیه تحت تسلط امپراتوری روم قرار داشت که در پایان این دوران ترکمانان مسلمان  سلجوقی به فرماندهی آلب ارسلان امپراتوری بیزانس را شکست داده  و بدین ترتیب ترکیه به دست مسلمانان افتاد.

دوران امپراتوری عثمانی

 با شکست امپراتوری بیزانس بسیاری از ترکمنهای مسلمان از شرق ایران به سمت ترکیه کوچ نمودند یکی از قبایل معروف این ترکمان ها قبیله قایی رهبری شخصی به نام عثمان در این سرزمین حکومتی با نام عثمانی  تشکیل دادند.این  امپراتوری در جنگ اول جهانی  مورد تهاجم بریتانیا و متحدانش واقع شد و عملا از هم پاشید.

 جمهوری ترکیه

پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی،  مصطفی کمال پاشا توانست مقاومت ملی را علیه دولت های  خارجی سازماندهی کرده و جمهوری ترکیه را پایه‌گذاری نماید. وی  به عنوان قهرمان ملی ترکیه شناخته می شود.

گروه های قومی این کشور را می توان به سه دسته  ترک ها، کردها و سایر اقوام دسته بندی کرد . زبان این کشور را نیز به طور عمده ترکی تشکیل می دهد .

شهرهای ترکیه

استانبول و آنکارا جز شهرهای بزرگ ترکیه و پایتخت های سیاسی و تجاری این کشور می باشد.  پس از این دو شهر،  شهرهای دیگری مانند  ازمیر،  بورسا،  آدانا،  غاری عینتاب، قونیه، آنتالیا و .... می باشند . شهرهای ترکیه برخی به دلیل گردشگری سیاحتی و برخی نیز به دلیل شرایط تجاری مورد توجه گردشگران و مسافران هستند . از جمله شهر هایی که دارای جلذبه های زیادی برای مسافران هستند می توان شهرهای زیر را نام برد .

 • استانبول
 •  آنکارا
 •  آنتالیا
 • آلانیا
 •  ازمیر
 • کوشی آداسی
 • بدروم
 • کنیا
 • بورسا
 • و …

ترکیه را می توان به جرات یکی از غنی ترین کشورها از لحاظ جاذبه های گردشگری در دنیا دانست. مساجد زیبا و معماری های چشم نواز تا جنگل ها و مرداب های بسیار دیدنی، سواحل مدیترانه ای تا هتل های مجلل و زیبا و بسیاری جاهای دیدنی دیگر همه و همه از جاذبه هایی به حساب می آیند که برای هر مسافری جالب به نظر می آید تا حتی برای یکبار هم که شده به ترکیه سفر کند.

 


آدانا شهری با قدمت 6000 سال در تاریخ ترکیه آدانا یکی از شهرهای پرجمعیت ترکیه و پنجمین شهر پرجمعیت این کشور پس از شهرهای پول آنکارا ازمیر و بورسا است. شهر همچنین از لحاظ مساحت یکی از شهرهای بزرگ ترکیه به حساب می آید . فاصله شرق تا غرب آیدان حدود ۱۰۰ کیلومتر بوده پنجمین متروپولیتن ترکیه به حساب می آید. شهر آدانا مرکز استان آدانا که جمعیتی معادل یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در آن سکونت دارند. فاصله آدانا تا استانبول حدود ۷۰۰ کیلومتر میباشد. اگر قصد سفر ...
مشاهده
شهر آنکارا مرکز استان آنکارا و پایتخت (سیاسی) جمهوری ترکیه است. این شهر پس از استانبول دومین شهر بزرگ ترکیه محسوب می شود.
آنکارا در مرکز آناتولی بر لبه شرقی فلات بزرگ و مرتفع آناتولی در ارتفاع ۸۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. این استان با نواحی جنگلی در شمال شرق، زمین های حاصلخیز زیادی دارد و غالبا گندم در آن ها کشت می شود. آنکارا از شمال با استان های چانکیری و بلو، از غرب با اسکی شهیر، و از شرق با استان گیر شهیر هم مرز است.
آب ...
مشاهده
 
بدروم یکی از شهرهای زیبا در کشور ترکیه است که به دلیل قرار گرفتن در یک موقعیت جغرافیایی بی نظیر، هر ساله پذیرای جمع زیادی از گردشگران خارجی می باشد. شهر بدروم به دلیل داشتن چندین قلعه مرتفع، خانه هاي سفيد رنگ رديف شده در كناره هاي دو بندر، گنبدها و كوچه هاي تنگ منتهي به دريا، چندین اسکله با كشتي هاي متوقف شده در کنار آن، بازی های مهیج آبی و .... معروف شده است. در این شهر یک کارخانه بزرگ کشتی سازی فعالیت می کنند که موجب رونق اقتصاد شهر ...
مشاهده
 
شهر مارماریس در کنار دریای مدیترانه قرار دارد. این شهر علاوه بر آب و هوای مدیترانه ای و داشتن سواحل زیبا، دارای کوهستان های جادویی نیز می باشد. مارماریس در جنوب غربی کشور ترکیه قرار دارد و به دلیل قدمت سه هزارساله مکان های تاریخی نیز در آن به چشم می خورد. علاوه بر این، وجود بنادر طبیعی، نزدیکی به شهرهای آنتیک، زیبایی های طبیعی، گیاهان گرمسیری، نوار ساحلی با صخره‌هایی بزرگ، غارهای زیبا، آب زلال و فیروزه‌ای و همچنین بنادر مدرن ...
مشاهده
کوش آداسی دروازه ساحلی ورود به شهر باستانی “افسوس” و بزرگترین بندر تفریحی ترکیه است. کوش آداسی نه به اندازه بدروم توسعه یافته است و نه به اندازه مارماریس وسیع، اما باز هم برترین تفرجگاه ترکیه در ساحل دریای سیاه محسوب می شود. بارهای کوچک ایرلندی، دیسکوها و فروشنده های چند زبانه جوی صمیمی و به یاد ماندنی را در این شهر پدید آورده اند. اگر قصد دارید تفریحات شبانه و مناظر زیبای شهر روستایی “سلچوک” را در کنار بازدید از شهر تاریخی ...
مشاهده

ازمیر که در پشت پیاده روهای آراسته شده با نخل و خیابانهایی که کرانه های ساحلی رادنبال میکنند,از دامنه های کوههای اطراف با شیبهای پلکانی افقی به آرامی بالا میرود. ازمیر ازنظر وسعت سومین شهر بزرگ ترکیه ودومین بندر ترکیه بعد از استانبول می باشد. ازمیر شهری سرزنده وبسیار زیبا بوده ودرمدت فستیوال بین المللی هنردرماه ژوئن وجولای بازدیدکننده های بسیاری را به سمت خود میکشد.
ازمیر شهر سوم ترکیه، مقصد گردشگران ساحلی یک دیگر از شهرهای پرجمعیت ترکیه ...
مشاهده
شهر آنکارا ترکیه بزرگترین شهر پس از استانبول و پایتخت کشور ترکیه است. این شهر با جمعیتی در حدود ۴٫۵ میلیون نفر در مرکز کشور ترکیه و همچنین در مرکز سرزمین آناتولی واقع شده است. به دلیل وجود دانشگاه ها، مراکز دولتی و سفارت خانه های متعدد در آنکارا، بخشی از جمعیت شهر را دانشجویان، کارمندان و اتباع خارجی تشکیل می دهند. همین امر موجب شده تا سرویس دهی عمومی در آنکارا از سایر شهرهای کشور پیشی بگیرد. اگرچه آنکارا شهری مدرن و بزرگ است. اما بدون رودربایستی ...
مشاهده
درباره شهر آلانیا ترکیه
ظرف تنها چند دهه، آلانیا از شهری با جمعیت کم و پراکنده با سواحل شنی، به شهری توریستی و مملو از گردشگران هلندی و اسکاندیناویایی تبدیل شده است! نواحی شهری آلانیا در طول شب شلوغ و پر تردد است. شب هنگام، اگر دوست نداشته باشید با قایق در اسکله به گردش بپردازید، می توانید در استخر هتل ها، رستوران های متنوع و کلوپ های شبانه خود را سرگرم کنید.
اگر بتوانید برای ساعاتی از اتاق های تتو و کافه های آلانیا چشم پوشی کنید و به ...
مشاهده
جاذبه های گردشگری استانبول استانبول قطب اقتصادی – فرهنگی ترکیه و پرجمعیت ترین شهر این کشور است. شهر استانبول ترکیه در دو طرف تنگه بسفر، بین دریای سیاه و مرمره، امتداد یافته است. استانبول را می توان پل ارتباطی آسیا و اروپا از لحاظ فیزیکی و فرهنگی دانست. این شهر را با جمعیتی بین ۱۲ تا ۱۹ میلیون نفر می توان بزرگترین شهر اروپا نیز دانست. استانبول تنها شهر در جهان است که در دو قاره واقع شده است، همینطور تنها شهری است که در طول تاریخ بیش از ۲۵۰۰ ...
مشاهده
1 

تورهای لحظه آخری

اطلاع از قیمت و رزرو تور

در صورتی که تمایل دارید پیامک و آفرهای ما را دریافت کنید فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

اطلاعات تماس

آدرس : سهروردی شمالی نبش کوچه آزادی پلاک 276 طبقه سوم واحد 14
تلفن : 02141365 -
فکس : 88543424 -
ایمیل : info@arioparvaz.com

آخرین پست های ما

instagram.com/arioparvaz

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت آریو پرواز قرن می باشد. طراحی سایت و بهینه سازی سایت : ایده پویا