آریو پرواز

ایران

جمیعت :
۷۷٫۴۵ میلیون نفر
دین رسمی :
اسلام
پول رسمی :
ریال
پایتخت :
تهران
زبان رسمی :
فارسی
شهرهای مهم :

تهران، مشهد، اصفهان، تبریز،شیراز،یزد،اهواز،کرمان،بندرعباس،بوشهر،رشت

ایران کشوری در جنوب غربی آسیا و در منطقه خاورمیانه با ۱٬۶۴۸٬۱۹۵ کیلومترمربع وسعت و بر پایه سرشماری سال ۱۳۹۲ دارای جمعیتی حدود ۷۷٬۱۸۹٬۶۶۹ تن است. کشور ایران در ناحیه مرکزی اوراسیا قرار دارد و از شمال با کشورهای ارمنستان، آذربایجان، ترکمنستان و از شرق با افغانستان و از غرب با عراق و ترکیه همسایه است و در جنوب نیز به دریای عمان و خلیج‌فارس منتهی می‌شود. نام رسمی این کشور جمهوری اسلامی ایران و دین آن اسلام و مذهب رسمی کشور شیعه است. پایتخت، بزرگ‌ترین شهر و مرکز سیاسی و اداری ایران، تهران است. این شهر حدود 8/8 میلیون جمعیت ثابت دارد.

 

جغرافیای ایران

کشور ایران دارای تنوع اقلیمی بسیار زیادی است به‌طوری‌که ازاین‌جهت در میان پنج کشور برتر جهان قرار دارد. وجود دریای خزر در شمال ایران باعث شده آب‌وهوای این منطقه معتدل و مرطوب شود. در بخش مرکزی کشور مناطق گرم و خشک و کویرهای شگفت‌انگیز وجود دارند. آب‌وهوای سرد و خشک و زمستان‌های پر بارش از ویژگی اقلیمی غرب کشور است. علاوه بر آن در مناطق جنوبی کشور آب‌وهوای گرم و مرطوب مشاهده می‌شود.

 

تاریخ ایران

تاریخ چند هزارساله ایران با دوران تمدن مادها آغازشده و با حکومت هخامنشیان به اوج قدرت می‌رسد. پس از هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان و ساسانیان نیز به ترتیب بر ایران حکومت کردند. با ورود دین اسلام به ایران خلفای اموی و پس‌ازآن خلفای عباسی حکومت را به دست گرفتند. بعدازاین دوره دوباره ایرانیان بر کشور تسلط یافتند و سلسله‌های دیگری روی کارآمدند که از مهم‌ترین آن‌ها صفاریان بودند. در سال 344 هجری قمری حکومت ترکان بر ایران با سلسله غزنویان آغاز شد. پس از غزنویان، سلسله‌های دیگری مثل سلجوقیان، خوارزمشاهیان، اتابکان و اسماعیلیه بر ایران حکومت کردند. در پایان این دوره و با حمله مغولان، سلسله ایلخانیان روی کارآمد و در پی آن به ترتیب سلسله‌های تیموریان و آق قویونلو ها و قراقویونلو ها نیز بر سر کارآمدند. در سال 907 هجری قمری صفویان حکومت خود بر ایران را آغاز کردند. در این دوران مذهب رسمی کشور به شیعه تغییر یافت. افشاریان، زندیان و قاجاریان نیز پس‌ازآن به حکومت رسیدند. دوران حکومت قاجاریان با اتفاقات مهمی مانند نهضت‌های مختلف و جنبش مشروطه همراه بود. هم‌زمان با جنگ جهانی اول، در تاریخ سوم اسفند 1299 در طی یک کودتای نظامی با کمک انگلیسی‌ها فردی به نام رضاخان به مقام وزارت جنگ رسید. در سوم آبان ماه ۱۳۰۲ رضاخان بافرمان احمدشاه قاجار به نخست‌وزیری منصوب شد. رضاخان در مدت نخست‌وزیری خود به کوشش برای سرنگونی حکومت قاجار پرداخت و سرانجام در سال 1304 خورشیدی به سلطنت رسید. پس از او پسرش محمدرضا پهلوی در سال ۱۳۲۰ به مقام پادشاهی رسید و تا سال 57 به سلطنت خویش ادامه داد. در سال 1357 و با پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی نوع حکومت ایران تغییر کرد و به‌نظام جمهوری اسلامی ایران تبدیل شد.

 

ایران

مردم ایران

تنوع قومی و فرهنگی در این سرزمین پهناور بسیار زیاد است به‌طوری‌که حدود 75 زبان در اقوام و بخش‌های مختلف آن رواج دارد. ازجمله این زبان‌ها می‌توان به ترکی، لری، کردی، فارسی،گیلکی، مازندرانی، عربی و بلوچی اشاره کرد. اما زبان رسمی ایران فارسی می‌باشد. ادیان متعددی در بخش‌های مختلف ایران دیده می‌شود اما دین رسمی این کشور اسلام و مذهب آن شیعه است. آیین‌ها مذهبی مانند مراسم عاشورا که در ماه محرم برگزار می‌شود و یا جشن نوروز از عناصر فرهنگی این کشور محسوب می‌شود.

 

شهرهای کشور ایران

کشور ایران دارای 31 استان و 434 شهرستان است. در میان این شهرها تهران که پایتخت ایران و مهم‌ترین شهر این کشور شناخته می‌شود حدود 8 میلیون نفر جمعیت ساکن دارد. پس از تهران شهرهای مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز و قم به ترتیب از پرجمعیت‌ترین شهرهای ایران هستند. دیگر شهرهای ایران که از جاذبه‌های گردشگری فراوانی برخوردارند می‌توان شهرهای زیر را نام برد:

کاشان

یزد

همدان

لاهیجان

کرمان

کردستان

 

ایران

 

به‌طورکلی ایران ازلحاظ جاذبه‌های باستانی و تاریخی رتبه دهم و ازلحاظ جاذبه‌های طبیعی رتبه پنجم را دارا است. طبیعت شگفت‌انگیز، معماری زیبای ابنیه تاریخی، فرهنگ و تاریخ پربار و مردم خونگرم ایران از جاذبه‌هایی هستند که هرساله گردشگران زیادی را به این کشور دعوت می‌کنند به‌طوری‌که در سال 1397 حدود 7 میلیون گردشگر وارد ایران شدند.

 

 


قشم بزرگترین جزیره‌ خلیج فارس و جزو استان هرمزگان ایران است. این جزیره در دوران ساسانیان ابرکاوان نام داشته‌است.شهر قشم در شرقی‌ترین نقطه جزیره واقع شده‌است و به رغم آنکه این شهر نسبت به کل جزیره مرکزیت هندسی ندارد، اما به علت موقعیت مهم استراتژیک آن (دید گسترده به جنوب، شمال و شرق، دید به تنگه هرمز، نزدیکی به بندرعباس و...) از قدیم واجد اهمیّت بوده و عمده‌ترین سکونتگاه جزیره محسوب می‌شده‌است. انتخاب شهر قشم به عنوان ...
مشاهده
در میان شهرهای ایران اصفهان همچون جواهری است که با وجود نوسانات تاریخی و گذر قرنها هنوز درخشش و شکوه خود را حفظ کرده است. این شهر آنچنان شاداب است که گویی امروز زندگی را شروع کرده و با وجود این آنچنان اصیل است که گویی همیشه وجود داشته است. فرهنگ غنی و طبیعت زیبای اصفهان چنان با یکدیگر سازگارند که به نظر می رسد هر یک بازتاب دیگری است. اصفهان تجلی کاملی از فرهنگ ایرانی-اسلامی می باشد.
نام‌های پیشین روزگاران کهن تا کنون به نام‌های: ...
مشاهده
شیراز مركز استان فارس، یکی از کلانشهرهای ایران و یکی از مهمترین شهرهای توریستی ایران است. ارتفاع این شهر از سطح دریا حدود 1500 متر بوده و در دامنه‌های رشته‌کوه های زاگرس قرار گفته است. فاصله شیراز تا تهران حدود 919 کیلومتر می باشد. مشهورترین و قدیمی ترین لقب شیراز همان ملک سلیمان است و بدین خاطر بر بسیاری از بناهای قدیمی شهر همچون عمارات باغ نظر، سردر بازار مشیر، نارنجستان قوام و... تصویرهایی از حضرت سلیمان نقش شده است که معمولا وی را بر ...
مشاهده
جزیرهٔ کیش یکی از جزیره‌های خلیج فارس و از توابع بخش کیش، شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. در گذشته، این جزیره را به نام «قیس» می‌خواندند. شکل این جزیره بیضوی‌ مانند است و در ۱۲کیلومتری کرانهٔ شیبکوه جای گرفته‌است. این جزیره سالانه یک میلیون نفر گردشگر را به خود جذب می‌کند.
نام جزیره کیش از نظر معنا به مفهوم "تیردان" یا "ترکش" میباشد. این نام ازآن جهت برگزیده ...
مشاهده
مشهد مقدس کلان‌شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر در زمان افشاریان، پایتخت ایران بود. مشهد با ۳۲۸ کیلومتر مربع مساحت، دومین شهر پهناور ایران بعد از تهران است. بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ این شهر با ۲٬۷۶۶٬۲۵۸ تن جمعیت، دومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران است. این شهر به واسطهٔ وجود حرم علی بن موسی‌الرضا، هشتمین امام مذهب شیعه، سالانه پذیرای بیش از ۲۷ میلیون زائر از داخل و دو میلیون زائر از خارج از ...
مشاهده
1 

تورهای لحظه آخری

اطلاع از قیمت و رزرو تور

در صورتی که تمایل دارید پیامک و آفرهای ما را دریافت کنید فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

اطلاعات تماس

آدرس : سهروردی شمالی نبش کوچه آزادی پلاک 276 طبقه سوم واحد 14
تلفن : 02141365 -
فکس : 88543424 -
ایمیل : info@arioparvaz.com

آخرین پست های ما

instagram.com/arioparvaz

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت آریو پرواز قرن می باشد. طراحی سایت و بهینه سازی سایت : ایده پویا