آریو پرواز

کوش آداسی

کوش آداسی

ترکیه در سالیان اخیر به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری جهان تبدیل شده است. هرچند شهر کوچک و کم جمعیتی همچون کوش آداسی در مقایسه با دیگر شهرهای لوکس و لاکچری ترکیه همچون استانبول و ازمیر از شهرت کمتری برخوردار است اما با توجه به فاصله ای که از ازمیر دارد، می تواند یکی از مهمترین اهداف گردشگری توریست های خارجی و مسافران داخلی باشد. با ما همراه باشید تا شناخت بهتری از این شهر بندری در نیمه غربی ترکیه به دست آوریم.

تاریخچه کوش آداسی

قدمت این جزیره به سه هزار سال قبل از میلاد می رسد. مردم للگس به دنبال شرایط آب و هوایی مطلوب و نزدیک بودن به منابع آبی و خاک حاصلخیز، مبادرت به ساخت خانه های مسکونی در این ناحیه و توسعه منطقه نمودند. این شهر تاثیرات بسیاری از افسوس – و یا افه سوس - نزدیک ترین شهر توسعه یافته به آن در زمان باستان دریافت نموده است. علاوه بر این و برای چندین قرن نیز تحت سلطه روم شرقی و پادشاه بیزانس واقع شد. پس از میلاد مسیح، ماهیتی مقدس پیدا نمود و در قرن پانزده میلادی نیز به اسکله نو تغییر نام داد.

 

وجه تسمیه کوش آداسی

این شهر بندری چندین قرن با عنوان اسکله نو شناخته می شد. تا اینکه پس از اتمام جنگ استقلال ترکیه در سال 1922 به تصرف ترکان اصیل در منطقه در آمد و تحت سلطه حکومت ترکیه قرار گرفت. از آن پس با عنوان کوش آداسی – قوش آداسی – و به معنای جزیره پرنده خوانده شد. وجه تسمیه این شهر بندری، ناشی از شباهت بسیار زیاد ساختاری آن به سر یک پرنده است.

 

موقعیت جغرافیایی کوش آداسی

شهر کوش آداسی وضعیت حال و گذشته خود را مدیون موقعیت جغرافیایی خود می باشد. این شهر در لبه ساحلی دریای اژه و 98 کیلومتری جنوب ازمیر قرار دارد. نزدیک ترین شهر به این منطقه، استان آیدین ترکیه و در فاصله 71 کیلومتری است. کوش آداسی مقصد گردشگری بسیاری از ساکنان و توریست های شهر ازمیر، افسوس، مریم آنا، میلت، دیدیم، باموک کاله، مارماریس و بودروم قرار دارد. بسیاری از تورهای ازمیر نیز شامل بازدید از کوش آداسی می گردد.

 

کوش آداسی

 

 

شرایط آب و هوایی کوش آداسی

میانگین دمای این شهر بندری از میاگین دمای سالانه ترکیه بالاتر است و در زمره شهرهای گرمسیر این کشور قرار دارد. دمای هوا در برخی از روزهای سال ممکن است به 53 درجه بالای صفر نیز برسد. این شهر از رطوبت بسیاری برخوردار بوده و تقریبا از اواخر اردیبهشت تا اواسط پاییز شاهد روزهای گرم و آفتابی با درجه رطوبت بالا هستیم. میزان بارش برف و باران در این شهر به کمتر از سه ماه در طول سال می رسد. آب و هوای کلی این شهر با عنوان مدیترانه ای معتدل و نسبتا گرم شناخته می شود.

 

وسعت و جمعیت کوش آداسی

کوش آداسی در مقایسه با شهرهای ازمیر و استانبول از وسعت و جمعیت کمتری برخوردار است و همانگونه که در بالا اشاره کردیم، یک مقصد گردشگری مستقیم و یا ترکیبی از تور ازمیر و کوش آداسی برای توریست های خارجی است. چرا که اصولا تور گردشگری ازمیر مبادرت به انتقال مسافران به این منطقه و برای مدت کوتاهی می نماید. قرار گرفتن این تور در یک تور ترکیبی با ازمیر ناشی از وسعت کم و فاصله آن با یکی از توسعه یافته ترین شهرهای ترکیه در آناتولی غربی – ازمیر – است.

زمانی که از وسعت محدود کوش آداسی سخن میگوییم، مقصود ما وسعتی کمتر از هزار کیلومتر مربع است. شهر کوش آداسی دارای یک مساحت به وسعت 264 کیلومتر مربع و جمعیتی در حدود 71 هزار نفر است. با این حال جمعیت این شهر با توجه به شرایط مطلوب در منطقه رو به افزایش می باشد.

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم کوش آداسی

مردم ترکیه در نوار غربی و مجاور با اروپا که به شهرهای آناتولی غربی شهرت دارند، بسیار متاثر از فرهنگ غرب می باشند. این تاثیر در شهرهای صنعتی و بزرگ تر همچون ازمیر و استانبول به راحتی قابل مشاهده است. اما شهرهای کوچک تر تا حدی بافت و فرهنگ سنتی خود را حفظ کرده اند. با این حال شهر کوچکی همچون کوش آداسی نیز تاحدودی تحت تاثیر واقع شده و یک زبان و فرهنگی ترکیبی شامل زبان و فرهنگ ترکی و زبان و فرهنگ غربی دارد. لازم به ذکر است که بافت مذهبی شهر تا حدودی حفظ شده و قداست و اعمال معنوی نیز دیده می شود.

 

دین و مذهب در کوش آداسی

کوش آداسی به عنوان یکی از شهرهای کشور ترکیه پیرو دین اسلام و مذهب حنفی به عنوان یکی از شاخه های اهل سنت است. اما تعصبات مذهبی در آناتولی غربی و به تبع آن در کوش آداسی به چشم نمی خورد و هیچ گونه مسئله ای برای دیگر ادیان الهی و غیر الهی ایجاد نمی گردد. اقلیت های مذهبی در این شهر بسیار محدود بوده و انگشت شمارند.

 

نقاط گردشگری کوش آداسی

کوش آداسی با توجه به قدمت بسیار زیاد و فراز و نشیب های تاریخی دارای نقاط تاریخی بسیاری است. این نقاط در اطراف و محدوده شهری به خوبی قابل رویت بوده و برخی نیز به عنوان نقاط گردشگری مشترک میان کوش آداسی و دیگر شهرهای اطراف شناخته می شود. علاوه بر آثار تاریخی می توان به طبیعت بکر و مناطق تفریحی ساخته شده در آن ها اشاره کرد. همچنین این شهر دارای مناطق تفریحی و بازی های هیجان انگیز بوده و می تواند یک مقصد مطلوب برای تمامی سلایق و روحیات مختلف باشد.

 

کوش آداسی

مراکز تاریخی و گردشگری کوش آداسی

در گوشه و کنار این شهر می توان مراکز تاریخی را مشاهده نمود. از جمله مهمترین مراکز تاریخی مورد نظر عبارتند از: بندر تاریخی افسوس، دیدایما، پرینه، خانه ویرجین ماری، معبد آرتمیس، کلیسای سنت جان، شیرینجه، تراس هاوسز، جزیره ساموس، مسجد عیسی بی، قلعه کوش آداسی و از همه شگفت انگیزتر، غار اصحاب کهف است که بازدید از آن کاملا رایگان می باشد. یک تور گردشگری مناسب به کوش آداسی هرگز شما را از دیدن این غار بی نصیب نمی کند.

 

مراکز طبیعی و گردشگری کوش آداسی

شما در سفر به کوش آداسی می توانید به مناطق بکر و طبیعی نیز سر زده و حال و هوای خود را عوض کنید؛ این مناطق عبارتند از: پارک ملی دلتای آیدین که در منطقه ای میان سکه و کوش آداسی قرار دارد ، جزیره کبوتر، روستای گوزل چاملی که محل برگزاری کنفرانس های علمی و سیاسی است، منطقه بندرگاه که متراکم ترین ناحیه از حیث مراکز گردشگری در کوش آداسی است، غار بسیار زیبای کاراجا، شبه جزیره دیلک و ساحل بانوان که با امکانات خاص خود برای خدمات دهی و تفریحات ویژه بانوان تاسیس شده است.

 

تفریحات هیجان انگیز در کوشی آداسی

تفریحات هیجان انگیز در کوش آداسی نیز همچون بسیاری از شهرهای بندری شامل انواع تفریحات آبی و پارک های فضای باز هستند. پارک آبی آدالند، دلفیناریوم، موج سواری و قایق سواری و پلاژهای ویژه این شهر از جمله تفریحات گردشگری بسیار پر طرفدار در این شهر هستند. اصولا تفریحات یاد شده در زمستان به دنبال کاهش محسوس دما از محبوبیت چندانی برخوردار نیستند.

 

کوش آداسی

کوش آداسی و کافه های بی نظیر

امکان ندارد به ترکیه و شهرهای آناتولی غربی از جمله کوش آداسی بروید و هوس رفتن به یک کافه لوکس و یا سنتی و یا حتی یک کافه در فضای باز و لب ساحل را نداشته باشید. کافه های موجود در ترکیه به حدی زیاد هستند که عطر تلخ قهوه و کیک های تلخ به همراه باقلواهای شیرین و خوشمزه از تمامی نقاط شهر به مشام انسان می رسد. پیشنهاد می کنیم به یک کافه مناسب رفته و حتما مواردی چند از منوی آن ها را امتحان نمایید. سرویس دهی در کافه های ترکیه بسیار مطلوب و با کیفیت است و قطعا یک خاطره به یاد ماندنی را برای شما رقم خواهد زد.

 

بورک، یک خوراکی خوشمزه

اصالت بورک در ترکیه به سان اصالت کباب و قورمه سبزی در ایران است. هیچ خوراکی و غذایی که در منوهای ترکیه و از جمله کوش آداسی مشاهده می کنید نمی توانند مانند بورک شما را راضی کنند. بنابراین پیشنهاد می کنیم از سفارش و خرید این غذا حتی برای چندین وعده در یک رستوران مناسب غافل نگردید. هزینه خرید بورک در کوش آداسی بسیار مقرون به صرفه تر از خرید آن در ازمیر و استانبول است.

 

بورک

 

مراکز خرید کوش آداسی

کوش آداسی دارای سه مرکز خرید مناسب برای مسافران مختلف و با سلایق متنوع و تمول مالی متفاوت است. این بازارها عبارتند از:

  • بازار سلوک: این بازار شنبه ها برپا می شود و چیزی شبیه به جمعه بازار ما ایرانی هاست. چرا که شنبه مصادف با آخر هفته در ترکیه است. این بازار سرشار از اجناس مختلف با قیمت های مقرون به صرفه و ارزان است و محبوبیت بسیاری نزد توریست های منطقه دارد.
  • بازار سکالا نووا: اجناس اصل و بسیار گران قیمت در این بازار فروخته می شوند. بیاد داشته باشید که در صورت مراجعه به این بازار برای تخفیف و کاهش قیمت به هیچ وجه چانه نزنید.
  • بازار سوکو: در فاصله 40 کیلومتری از کوش آداسی قرار دارد و تنوع جنس و قیمت بسیار زیادی دارد. این بازار مقصد اقشار مختلف از جمله افراد متمول و یا متوسط از حیث اقتصادی است.

روستای شیرینجه نیز مرکز فروش و خرید لوازم سنتی و صنایع دستی است.

 

روستای شیرنجه

 

 

تور کوش آداسی

مسافرت با تور کوش آداسی بهترین روش بازدید از این شهر است. چرا که راهنمای مسافران در طول سفر با توجه به تجربیات و آشنایی محلی با زبان و آداب و رسوم منطقه قادر به رفع مشکلات شما و یا پیشگیری از وقوع آن ها خواهد بود. فروش تور کوش آداسی در برخی از آژانس های داخلی و با کیفیت های متنوعی صورت می گیرد. در زمان خرید تور کوش آداسی بررسی کیفیت تور را در دفعات پیشین مد نظر قرار داده و نظرات مسافران را در دوره های قبل مطالعه نمایید. هرگز بدون اطلاع از کیفیت سرویس دهی در یک آژانس مسافرتی، اقدام به خرید تور گردشگری ننمایید.

 

تور ارزان کوش آداسی

در ماه های بسیار گرم و یا بسیار سرد سال قادر به خرید تور ارزان کوش آداسی خواهید بود. با توجه به کاهش میزان مسافران و همچنین خالی بودن بسیاری از اتاق های موجود در هتل های کوش آداسی و همچنین خالی بودن بسیاری از صندلی هواپیماهای ایران به سمت ترکیه، قیمت رزرو هتل و بلیط هواپیما کاهش چشمگیری یافته و تاثیر مستقیمی بر قیمت تور کوش آداسی خواهد داشت. بنابراین نباید تصور نمود که کاهش قیمت تور کوش آداسی به معنای کاهش کیفیت مسافرت شما میباشد.

 

هتل های کوش آداسی

تورهای لحظه آخری

اطلاع از قیمت و رزرو تور

در صورتی که تمایل دارید پیامک و آفرهای ما را دریافت کنید فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

اطلاعات تماس

آدرس : سهروردی شمالی نبش کوچه آزادی پلاک 276 طبقه سوم واحد 14
تلفن : 02141365 -
فکس : 88543424 -
ایمیل : info@arioparvaz.com

آخرین پست های ما

instagram.com/arioparvaz

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت آریو پرواز قرن می باشد. طراحی سایت و بهینه سازی سایت : ایده پویا