آریو پرواز

خاطرات سفر

خاطرات سفر به استانبول ترکیه

سالها بود که از تشکیل زندگی مشترک با همسرم می گذشت اما هنوز موقعیت سفر خارجی که در هنگام عقد به اون قولشو داده بودم پیش نیامده بود گاهی زمان کافی برای سفر به یک تور تفریحی خارجی رو نداشتم گاهی با وجود زمان کافی پس انداز کافی برای این سفر تامین نمی شد، بلاخره تصمیم گرفتم تا با کمی صرفه جویی در هزینه های اضافیم هزینه سفری رو برای خرید تور رو تامین کنم.

 

با همسرم تصمیم گرفتیم به یکی از موسسات توریستی مراجعه کنیم و راجع به قیمت تور ارزان سوالاتی بپرسیم، قبل از اون برای آشنایی بیشتر با اینگونه آژانسها از گوگل کمک گرفتیم و به آژانس آریو پرواز قرن رسیدیم مطالب زیادی در رابطه با تورهای تفریحی خارجی مطالعه کردیم و تصاویر شهر های خارجی بسیاری رو از روی سایت این آژانس مشاهده کردیم تا اینکه مناطق گردشگری استانبول نظر هر دوی ما را جلب کرد، با توجه به قیمت مناسب تور استانبول تصمیم گرفتیم که اولین سفر خارجی خود را با سفر به استانبول تجربه کنیم.

 

تور استانبول

 

 

در ادامه قصد دارم تا خاطراتی که از سفر به استانبول برایم ماندگار شد را به شما نیز بازگو کنم از این رو شما را دعوت میکنم که تا انتها با من همراه باشید تا شما را با جاذبه های گردشگری استانبول بیش از پیش آشنا کنم.

 

پیشنهادی که نتوانستیم آنرا رد کنیم!

پس از اینکه در مرحله اول نظرمان به سفر به استانبول جلب شد به موسسه آریو پرواز قرن زنگ زدم و شرایط تور استانبول را دریافت کردم، باور کردنی نبود که یک تور 3-4 روزه با این امکانات سطح بالا با چنین قیمت مناسبی ارائه شود. از مشاوره های کارشناسان آریو پرواز قرن استفاده کردیم و هتل محل اقامتمان در استانبول را نیز انتخاب کردیم و مقدمات سفر به استانبول مان فراهم شد. هزینه تور استانبول را پرداخت و مدارک مربوط به این سفر هیجان انگیز را پس از انجام امور ثبت و رزرو آن دریافت کردم.

 

استرس روز سفر به استانبول ترکیه

 

من و همسرم هر دو اولین بار بود که برای یک سفر خارجی آماده می شدیم مطمئنا استرس و هیجانات خاص اولین سفر خارجی هر دو ما را تحت تاثیر خود قرار داده بود. احساس لذت بخشی بود که توانسته بودم بعد از سالها به قول خودم عمل کنم. وقت سفر فرا رسید، از پله های هواپیما بالا رفتیم بر روی صندلی هایمان نشستیم تا آماده پروازی شویم که می توانست زیبا ترین خاطره مشترکمان را رقم بزند.

صندلی من کنار پنجره هواپیما بود و می توانستم از بیرون مناظر مختلف را ببینم. حوالی ساعت 10 بود که فرایند پرواز آغاز شد و طی چند دقیقه هواپیمای ما از تهران به سمت استانبول از زمین بلند شد. با توجه به اینکه ترکیه از همسایگان نزدیک ایران است مدت زمان کمی طول کشید تا به استانبول رسیدیم. در حین سفر من توانستم از بیرون مناظر بسیار دیدنی از ایران و بخش هایی از ترکیه را ببینم اما همسرم به دلیل ترس خاصی که از ارتفاع داشت ترجیح داد تا در کل مسیر چشم بندش را به چشمش زده و کل مسیر را بخوابد. پذیرایی مناسبی در هواپیما از ما شد که رضایتمان را به خوبی کسب نمود.

حوالی ساعت 12 ظهر به وقت ایران بود که به استانبول رسیدیم، استقبال خوبی از ما در فرودگاه انجام شد و با خودروهایی که در محوطه باند فرودگاه بودند به محل استقرار مسافرین رفتیم. در فرودگاه گذرنامه ها و لوازم ما مورد بازبینی قرار گرفت و توانستیم به طور رسمی وارد خاک ترکیه و شهر استانبول شویم.

 

خاطرات اولین روز سفر ما در ترکیه - استانبول

 

پس از خروج از فرودگاه به همراه همسرم تصمی گرفتیم تا در اولین اقدام به هتل رفته و استراحتی کنیم برای همین منظور از درب فرودگاه تاکسی به صورت دربستی گرفتم و با آوردن نام هتلی که اقامت در آنجا را رزو کرده بودیم از او خواستم تا ما را به آن هتل ببرد. کمتر از یک ساعت زمان برد تا به هتل رسیدیم. با ارائه مدارک مربوط به رزو هتل و همچنین گذرنامه هایمان به مسئول رزوشن هتل کلید اتاقمان را در طبقه سوم دریافت کردیم.

چمدان هایمان به وسیله خدمه هتل که به همین منظور به کارگرفته شده بود به درب اتاقمان آورده شد تا زحمت ما برای بالا بردن چمدانهایمان کمتر شود. قفل کلید های هتل از نوع الکترونیکی بود و می توانستیم با قرار دادن کلید آن بر روی سنسور موجود بر روی درب، آنرا باز کنیم.

وارد اتاقمان شدیم در اولین اقدام لباس هایمان را تعویض کرده و برای رفع خستگی و استرس سفر دوش گرفتیم و پس از آن استراحت کوتاهی کردیم. حوالی 5 عصر بود که با همسرم تصمیم گرفتیم گشت و گذار در استانبول را آغاز کنیم.

 

تور استانبول نوروز99

 

 

اولین قدم در استانبول

 

اول اقدام ما در گردش در استانبول ترکیه این بود که بخشی از دلارهایی که به صورت مسافرتی دریافت کرده بودیم رو در صرافی به لیر تبدیل کردیم تا بتونیم راحت تر با اونها خرید هامون رو انجام بدیم.

بعد از اون تصمیم گرفتیم تا برای اولین تجربه یک عصرانه ترکی بخوریم برای همین به یکی از شعبه های رستوران پهلوان مراجعه کردیم 3 مدل غذا سفارش دادیم و حدود 40 لیر برای آنها پرداخت کردیم. به عنوان اولین تجربه به دست آمده ام در سفر به استانبول باید به این نکته اشاره کنم که در ترکیه حجم غذاها کم و برنج های طبخ شده در این کشور نیز حالتی شبیه به شفته دارند.

 

پس از صرف غذا خدمتکار رستوران از ما پرسید که آیا مایل به صرف چای بعد از غذا هستیم یا خیر از او در رابطه با هزینه سرویس چای پرسیدم که او اینطور جواب داد که سرویس چای بعد از غذا یکی از سرویس های رایگان قابل ارائه به مشتریان است که در صورت درخواست آنها برای مشتریان سرو می شود.از این سبک مهمان نوازی آنها لذت بردم و با لبخند رضایتی که داشتم تمایلم رو برای صرف چای به خدمتکار اعلام کردم.

 

چند دقیقه بعد یک سرویس چای دو نفره برای من و همسرم آورده شد، دو فنجان چای داغ پس از صرف یک غذای لذیذ در اولین سفر خارجی برای ما ایرانیانی که چای یکی از اصلی ترین نوشیدنی های هر روزمان است می تواند بی نظیر باشد. با نوشیدن اولین جرئه چای متوجه تغییر محسوسی که با چای های ایرانی دارد شدم اما نتوانستم مزه خاص آنرا تفکیک کنم به گمانم در کنار استفاده از چای از یک یا تعدادی از عصاره های گیاهی دیگر نیر در چای استفاده کرده بودند تا طعم و مزه چای را بهتر کند، که همین اتفاق هم افتاده بود و ما یکی از بهترین و خوش طعم ترین چای های طول عمرمان را در آن رستوران میل کردیم.

 

جاذبه های گردشگری استانبول

 

بازدید از مرکز خرید جواهر استانبول

 

به پیشنهاد همسرم تصمیم گرفتیم در ادامه روز اول سفرمان در استانبول به مرکز خرید جواهر استانبول بریم برای همین از مترو برای رسیدن به این مرکز استفاده کردیم و در ایستگاه شیشلی از مترو پیاده شدیم. از طریق تابلوهای راهنما دریافتیم که یکی از خروجی های ایستگاه شیشلی درست در مقابل مرکز خرید جواهر قرار دارد. از همان خروجی خارج شدیم و به مرکز خرید جواهر رفتیم.

 

مرکز خرید جواهر استانبول

 

 

در این مرکز بزرگ انواع جواهر و زیور الات در برند های مختلف توسط فروشگاه های متفاوتی به فروش گذاشته شده بودند که برخی از آنها واقعا چشمان آدم را خیره کرده و شما را مجاب خواهند کرد تا برای دقایقی هم که شده در جلو ویترین مغازه ها صبر کرده و یک دل سیر جواهرات مختلف را ببینید.

بعد از بازدید از همه طبقات مرکز جواهر استانبول که البته جا داره بگم که همه طبقات به دلیل اصرار همسرم توسط من بالا و پایین شد تصمیم گرفتیم تا به هتل برگردیم چونکه ساعت نزدیک به ده شب شده بود و تمام مغازه های مرکز جواهر رفته رفته ویترین خود را جمع و درب مغازه هایشان را می بستند.

 

در مسیر بازگشت به هتل تصمیم گرفتیم بخشی از مسیر را پیاده روی کنیم و بوتیک های مختلفی که در کنار پیاده روها قرار داشتند را به صورت گذری بازدید کنیم. شاید شما هم در کلیپ هایی دیده باشید که بستنی فروش های ترک با مشتریان خود برای تحویل بستنی شوخی می کنند و بستنی آنها را پس از مدتی بازی به آنها تحویل میدهند، دیدن یکی از این کلیپ ها من رو مجاب کرد تا از این فرصت استفاده کنم و از یک بستنی فروشی دو بستنی برای خود و همسرم بگیرم.

 

چون از قبل میدانستم که چه بلایی قرار است توسط فروشنده سرم بیاید خودم را آماده کرده بودم که در همان لحظه اول بستنی را از فروشنده تحویل بگیرم اما او با تجربه تر از این حرف ها بود و تا حداقل ده بار بستنی را از یک سانتی متری دستان من پس نمیگرفت و پیش و تابی به آن نمی داد بستنی را به من تحویل نداد، واقعا لحظات شاد و خنده داری را برای من و همسرم به وجود آورد. البته این نکته ارو هم اضافه کنم که من هم تلافی های لازم رو برای پرداخت پول بستنی ها بر سر فروشنده اعمال کردم و پول را تا نزدیک دست او میبردم و پس میگرفتم تا آن حسی که من تجربه کردم او هم تجربه کند.

برای استراحت و صرف شام به هتل برگشتیم و تصمیم گرفتیم برای اینکه فردا را با انرژی بیشتری شروع کنیم حوالی ساعت 12 خوابیدیم.

 

 

ماجراهای روز دوم سفر به استانبول

 

روز دوم در سفر به استانبول  با صدای زنگ موبایلم از خواب بیدار شدم ساعت رو نگاه کردم که عدد 8 صبح رو نشون میده، همسرم رو بیدار کردم تا آماده شویم و برای صرف صبحانه به سالن پذیرایی هتل برویم. پس از صرف صبحانه تصمیم گرفتیم مراکز خرید استانبول را بازدید کنیم. برای اولین سفر در روز دوم به مرکز خرید اولیویوم رفتیم و ساعتی رو به گشت و گذار در اون پرداختیم و مقداری سوغاتی برای بستگانمون خریدیم. از شوی چرم استانبول خبر های زیادی شنیده بودم برای همین تصمیم گرفتیم که برای بازدید به آنجا هم سری بزنیم.

 

اجناس زیبا، باکیفیت و البته گران در شوی چرم ارائه می شد که قیمت همگی آنها به دلار بر روی آنها قید شده بود، از آنجایی که ما قصد داشتیم تا سفر ارزان به استانبول داشته باشیم تصمیم گرفتیم که از خرید لوازم چرمی در این شوی چرم خودداری کنیم تا بعدا از نظر مالی به مشکل بر نخوریم.

 

در بخش دیگری از سفر به مرکز خرید کاله رفتیم و ناهار رو در اونجا خوردیم که البته توصیه می کنم شما اشتباه ما رو تکرار نکنید چون ناهاری که به ما ارائه شد از نظر کیفیت و مزه در حد بسیار ضعیفی بود. در مرکز خرید کاله گذری کردیم و چند خرید کوچک انجام دادیم. با توجه به خرید های نسبتا سنگینی که انجام داده بودیم و دستهای من به عنوان یک عامل پرداخت کننده و حمل کننده به شدت خسته شده بود نظر همسرم رو جلب کردم که به هتل برگردیم و تا عصر مقداری استراحت کنیم.

 

 

 

عصر روز دوم

برای عصر روز دومتصمیم گرفتیم که به خیابان استقلال استانبول برویم برای همین تصمیم گرفتیم که با مترو به میدان تقسیم و از اونجا به خیابان استقلال برویم. شاید بارانی که در حین قدم زدن ما در خیابان استقلال برای دقایقی شروع به باریدن کرد عاشقانه ترین حسی بود که میشد در اولین سفر خارجه آنرا تجربه نمود که بسیار لذب بخش بود.

 

در خیابان استقلال که یکی از بزرگترین و بهترین خیابان های استانبول هست شما می تونید گروه های موسیقی که در کنار خیابان به صورت زنده موسیقی اجرا می کنند را مشاهده کنید و از شنیدن آهنگ زنده به صورت رایگان لذت ببرید. البته برای حمایت از این گروه ها می توانید مبلغی را در فضایی که معمولا جای گیتار آنهاست قرار دهید.

تقریبا به انتهای خیابان استقلال رسیده بودیم که به پیشنهاد همسرم تصمیم گرفتیم به هتل برگردیم و شام رو در هتل باشیم برای همین به ابتدای خیابان استقلال برگشتیم ولی چون خیلی خسته بودم تصمیم گرفتیم که با تاکسی به هتل برگردیم.

 

روز سوم خاطرات در استانبول

 

در ابتدای روز سوم برای صرف صبحانه به سالن هتل رفتیم پس از آن به جهت بازدید از منطقه سلطان احمد و دیدن مسجد سلطان احمد و مسجد ایا صوفیه از هتل خارج شدیم، با توجه به دور بودن منطقه سلطان احمد تصمیم گرفتیم که با تاکسی به این منطقه رویم.

بعد پیاده روی عاشقانه در منطقه سلطان احمد تصمیم گرفتیم تا بازدیدی هم از تنگه بسفر داشته باشیم برای این منظور به جهت خرید تور تنگه بسفر به اسکله امین اونو رفتیم، در میانه راه کمی تنقلات خریدیم و تا رسیدن به اسکله آنها را خوردیم. بلیط تنگه را خریداری و به مدت دو ساعت در این تنگه به گشت و گذار پرداختیم.

به اصرار همسرم یک بار دیگر به بازدید از مرکز خرید جواهرات مراجعه کردیم و مقداری طلا که نسبت به ایران از قیمت مناسب تری برخوردار بودند خریداری کرد. مطمئنا هیچ چیز به اندازه خرید طلا خانم ها رو خوشحال و راضی نمیکنه و آقایون هم نمیتونن در برابر این خواسته دومم بیارن!

بعد از تموم شدن خرید طلا همسرم به هتل برگشتیم و به خاطر خستگی زیاد تصمیم گرفتیم که تا فردا دیگه جایی نریم و در هتل بمونیم.

 

 

 

خاطرات سفر در روز چهارم حضور در استانبول

 

پارک های بزرگ و زیبایی در استانبول قرار دارند که یکی از مشهور ترین آنها پارک مینیاتورک است. تصمیم گرفتیم که برای بازدید از این پارک در روز چهارم به آنها برویم برای همین یک تاکسی از درب هتل تا پارک مینیاتورک گرفتیم و درب آن پیاده شدیم. با توجه به رسیدگی های بسیاری که به این پارک می شود بازدید از آن شامل هزینه ورودی بود که ما با پرداخت 5 لیر توانستیم بلیط بازدید از آن را تهیه کنیم.

همونطور که از اسم پارک پیدا بود تمام بناها و آثار تاریخی ترکیه در اون در ابعاد کوچک و مینیاتوری قرار داشتند که به دلیل ابعاد کوچکشون بسیار جلب توجه می کردند. یکی از امکاناتی که من در ترکیه اون رو تجربه کردم این بود که به هنگام دریافت بلیط کارتی به من داده شد که بر روی اون پرچم ایران قید شده بود با قرار دادن این کارت در محفظه مورد نظر جلو هر اثر تاریخی از بلندگو تاریخچه اون اثر به فارسی خوانده می شد که بسیار جالب توجه بود.

اگر اهل تماشای 6 بعدی هم باشید در انتهای پارک می تونید از طریق تکنولوژی 6 بعدی سازی محیط تاریخچه ترکیه ارو در این سینما ببینید که خالی از لطف نخواهد بود.

 

از پارک تا میدون تقسیم تقسیم اتوبوس هایی در نظر گرفته شده بود که ما رو مستقیم به میدان تقسیم می برد. سوار بر این اتوبوس ها شدیم و به میدان تقسیم رفتیم. در میدان تقسیم یک قهوه و چای سفارش دادم و دقایقی رو در یکی از کافه های اطراف میدان تقسیم استراحت کردیم و چای و قهوه مون رو خوردیم.

تعریف گرند بازار را از دوستانم که قبلا به استانبول سفر داشتند زیاد شنیدم به همین خاطر تصمیم گرفتیم که اونجا رو هم از نزدیک ببینیم. برای رسیدن به گرند بازار باید به کاباتاش می رفتیم برای همین فونیکولار بهترین وسیله ای بود که میشد اون رو برای این سفر درون شهری امتحان کرد، از کاباتاش هم با تراموا به ایستگاه سلطان احمد رفتیم و بعد از اون با 15 دقیقه پیاده روی به گرند بازار رسیدیدم و گشتی در این منطقه هم زدیم.

 با توجه به اینکه فردا صبح ساعت 9 پرواز داشتیم به هتل برگشتیم و شام را در هتل سرو کردیم و به اتاقمان رفتیم تا آخرین شب ماندنمان در استانبول را در کنار هم به صبح برسانیم.

 

 

روز آخر سفر به استانبول

 

صبح روز آخر کمی زود تر از همیشه بلند شدیم لباس هایمان را در چمدان گذاشته و درب آنها را قفل کردیم و برای صرف صبحانه آخرمان در استانبول به سالن هتل رفتیم. حوالی ساعت 8 بود که از رزوشن هتل درخواست کردم تا یک تاکسی برای ما به مقصد فرودگاه بگیرد.

تاکسی در کمتر از چند دقیقه درب هتل ایستاد، به کمک خدمتکار هتل چمدانهایمان را در صندوق عقب تاکسی گذاشته و راهی فرودگاه شدیم. بلیط و پاسپورت هایمان را به مامورین فرودگاه تحویل دادیم و چمدانهایمان را به قسمت بار سپردیم و سوار هواپیما شدیم. حوالی 12 ظهر بود که به فرودگاه امام رسیدیم مثل زمان رفتنمون به ترکیه  خانمم چشم بند به چشمش بود و خوابش برده بود و وقتی رسیدیم بیدارش کردم تا از هواپیما پیاده شویم.

 

چون ماشین شخصیم رو به فرودگاه نیاوردم از تاکسی های مستقر در فرودگاه امام استفاده کردیم و به خونه امون برگشتیم و سفرمون با کلی خاطر قشنگ و جذاب رو به انتها رسوندیم. با اینکه مدتیه که از سفرمون میگذره ولی هنوزم خاطراتی داریم که با همسرم از اونها برای هم میگیم و اون خاطرات رو برای هم زنده میکنیم.

 

در ادامه برخی از هزینه هایی که در این سفر پرداخت کردیم رو براتون مینویسم تا حدود قیمتی دستتون بیاد البته این رو هم اضافه کنم که این قیمتا بسته به قیمت نرخ دلار در ایران ممکنه بالاتر یا پایین تر هم بشه پس زیاد روی دقیق بودنش حساب نکنید صرفا محض اطلاعتون هست.

هزینه تور: بسته به میزان شبانه روزی که قصد اقامت دارید متغیر هست معمولا با دوتا سه میلیون میتونید این تور رو بخرید.

هزینه خرید استانبول: ارز مسافرتی و عوارض خروج از کشور: بستگی به ایران داره سالانه قوانین عوض میشه

هزینه تاکسی استانبول: بسته به مسیر برای هر کیلومتر 1 لیر حدودا

هزینه مترواستانبول: 2.4 لیر برای نفر اول، برای نفرات بعدی که کارت میزنید کمتر خواهد شد مثلا نفر دوم 2 لیر می شود و ...

هزینه خورد و خوراک در سفر استانبول: به طور میانگین هر وعده نفری از 10 لیر تا 30 لیر

هزینه دلار آزادم که بستگی به مقدار خریدتون داره.

 

 

نقد و بررسی هتل  استانبول Blueway Historical

 

هتلی که در این تور چند روزه از اون استفاده کردیم هیستوریکال بود، دسترسی مناسبی به بخش های اصلی شهر استانبول داشت، وعده های غذایی ارائه شده در این هتل از کیفیت مطلوبی برخوردار بود و راضی کننده بود. رفتار و اخلاق کلیه پرسنل هتل بسیار مودبانه و حرفه ای بود. نظافت هتل هر روز به طور مرتب و منظم انجام میشد. در صورتی که با افراد مسن به این هتل مراجعه می کنید باید بهتون این پیشنهاد رو بکنم که هتل دیگری رو انتخاب کنید چون این هتل در بخشی قرار داره که شیب نسبتا زیادی داره و ممکنه برای سالمندان مناسب نباشه.

هتل هیستوریکال جز هتل های رده متوسط ترکیه محسوب میشه فضای بزرگ آنچنانی نداره و مثل خیلی از هتل های لاکچری استخر و سونا و... هم نداره پس اگر به دنبال هتلی هستید که این امکانات رو هم ارائه میدن این هتل مناسب شما نخواهد بود.

 

 

 

 

 به طور کلی از اقامتمون در استانبول رضایت مناسبی داریم و به شما هم پیشنهاد میکنیم که اگر به دنبال سفر خارجی کم هزنیه ای هستید حتما تور استانبول را انتخاب کنید. در انتها امیدوارم که تجربیاتم در این سفر و راهنمایی هایی که کردم مورد توجه اتون قرار گرفته باشه و بتونید از اون استفاده کنید.

 

تور ترکیه

 

تور استانبول

 

تور استانبول نوروز

 

 

ارسال نظر

نظر خود را راجع به این سفرنامه در فرم زیر وارد نمایید.

برای این محصول نظری ثبت نشده است.

تورهای لحظه آخری

اطلاع از قیمت و رزرو تور

در صورتی که تمایل دارید پیامک و آفرهای ما را دریافت کنید فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

اطلاعات تماس

آدرس : سهروردی شمالی نبش کوچه آزادی پلاک 276 طبقه سوم واحد 14
تلفن : 02141365 -
فکس : 88543424 -
ایمیل : info@arioparvaz.com

آخرین پست های ما

instagram.com/arioparvaz

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت آریو پرواز قرن می باشد. طراحی سایت و بهینه سازی سایت : ایده پویا