آریو پرواز

خاطرات سفر

سفرنامه تفلیس گرجستان

اولین باری که به گرجستان و تفلیس سفر کردم نزدیک به 6 ماه پیش بود و چون علاقه خاصی به دیدن کشورهای مختلف داشتم تصمیم داشتم تا با خرید تور از یک آژانس مسافرتی معتبر به یک سفر چند روزه خارجی برم. با خودم کلی کلنجار می رفتم که کجا برم و این در حالی بود که هزینه سفر هم خیلی برام مهم بود. بعد از کلی بالا و پایین کردن و تحقیق و از این و اون پرسیدن تصمیم گرفتم با خرید تور تفلیس به این شهر سفر کنم. یه سفر یه نفره فارغ از همه چی تا حال و هوام عوض بشه.

 

چالش انتخاب آژانس مسافرتی برای خرید تور تفلیس

اگر شما هم تا به حال سابقه سفر خارجی داشته باشید مطمئنا با چالشی برای انتخاب آژانس مسافرتی مد نظرتون مواجه بودید اگر اولین بارتون باشه که به یه سفر خارجی میرید که این چالش براتون سخت هم خواهد بود. با توجه به اینکه آشنایی زیادی با تفلیس نداشتم اول سعی کردم تا اطلاعاتی در رابطه با شهر تفلیس به دست بیاریم.

برای جمع کردن اطلاعات کلی در رابطه با تفلیس به گوگل مراجعه کردم و با سایت آژانس مسافرتی آریو پرواز قرن برخورد کردم. در نگاه اول اطلاعات کاملی که در رابطه با شهر تفلیس نوشته بود نظرم رو جلب کرد بعد از اینکه اطلاعاتم رو در رابطه با تفلیس به حد خوبی رسوندم وقتش بود که نسبت به انتخاب آژانس مسافرتیم برای خرید تور تفلیس اقدام کنم که در همین لحظه چشمم به تبلیغ کنار سایت جلب شد که در رابطه با خرید تور ارزان تفلیس بود.

پیش خودم گفتم وقتی یک آژانس مسافرتی اطلاعات کاملی در رابطه با شهر های خارجی بر روی سایتش میزاره و در کنار اون تور های ارزون قیمت هم برگزار می کنه میتونه یکی از بهترین ها باشه بخاطر همین زمان رو از دست ندادم و روی تبلیغ کلیک کردم و به به صفحه ای منتقل شدم که در اون قیمت تور تفلیس قید شده بود.

با توجه به اینکه برای خرید تور تفلیس نیاز بود که نوع پرواز، هتل و مدت زمان و... از قبل هماهنگ بشه نیاز به راهنمایی داشتم به همین خاطر با شماره های موجود روی سایتشون تماس گرفتم و از کارشناسانشون در رابطه با خرید تور تفلیس مشورت های لازم رو گرفتم و در نهایت نوع پرواز و ساعت اون، هتل و مدت زمان تورم رو انتخاب کردم و آماده سفر شدم.

 

تور تفلیس گرجستان نوروز99

 

ماجراهای روز شروع سفر به تفلیس

صبح روز رفتن از خواب بیدار شدم و وسایل هایی که شب قبل آماده کرده بودم روی کاناپه گذاشتم ، یه چمدون شده بود ، قهوه رو سریع خوردم و راه افتادم به سمت فرودگاه، ماجراهای تکراری گیر کردن توو ترافیک اول صبح تهران و حرف های راننده آژانس بماند. بالاخره بعد از حدود دو ساعت در راه بودن رسیدم به فرودگاه، نمیدونید چه حسی داشت برام بعد کلی در ترافیک بودن رسیدن به فرودگاهی که قراره مقدمات اولین سفر خارجیم از اونجا شروع بشه.

بعد از گرفتن کارت پرواز و تحویل بار و پیدا کردن گیت و انتظار و انتظار و انتظار بالاخره سوار شدیم. صندلیمو پیدا کردم بغل پنجره بود همینطور که نشسته بودم یه اقایی بغل دستم نشست. کم کم سعی کردم باهاش حرف بزنم و ببینم تا حالا به تفلیس سفر کرده یا اونم اولین بارشه.

 

تونستم باهاش ارتباط برقرار کنم و سر صحبتمون باز و شروع کرد از سفرهاش به کشور های مختلف گفت و از سفر هایی که تفلیس داشته جوری تعریف کرد که منو بیشتر مشتاق این سفر می کرد.

بعد از یک ساعت و نیم پرواز به فرودگاه بین المللی تفلیس رسیدیم. با راهنمایی های لیدر تور همراه سایر همراهانمون در تور تفلیس به هتلی که از قبل رزرو شده بود رفتیم و بعد پیدا کردن اتاقم به استراحتی نیاز داشتم تا خستگی ترافیک صبح و پرواز رو از تنم به در کنه. بعد کمی استراحت و خوردن ناهار و اماده شدن، نوبت به شروع گشت و گذار در تفلیس رسید.

 

تفلیس مهم ترین شهر و پایتخت کشور گرجستان هست و من هم اولین بار بود که به گرجستان و تفلیس سفر می کردم و در اولین نگاه برام شهر بسیار زیبایی بود. مردم تفلیس فارغ از تعصبات مذهبی و مسیحی و مسلمون کنار هم زندگی می ‎کردن و دوش به دوش هم روز و شب کار می‎کردن.

چیزی که در همون بدو ورود به شهر تفلیس خیلی منو متعجب می‎ کرد این بود که توی بعضی از نقاط شهر کلیساها و مسجد هایی بودن که در کنار هم ساخته شده بودن و این نشون از این بود که در این شهر اختلافی بین مسیحی و مسلمون در نظر گرفته نمیشه و این بسیار با ارزش هست.

مردم تفلیس خیلی خون گرم و مهمون نواز بودن و این شهر تلفیق خاصی از تاریخ و مدرنیته بود. وقتی که توی خیابون ها و محله های تفلیس قدم می‎زدیم، چیزی که خیلی به چشم می‎اومد ساختمان هایی بود که با ترکیبی از معماری آسیای میانه، کلاسیک، معماری قرون وسطی و معماری مدرن ساخته شده بودن.

 

توضیحات مقدماتی مدیر تور در رابطه با تفلیس گرجستان

همینطور که در شهر قدم میزدیم لیدر تور شروع به صبحت در رابطه با یک سری موارد کلی در رابطه با تفلیس کرد که از مهم ترین اونها میشه به موارد زیر اشاره کرد.

  • می گفت جمعیت تفلیس حدود یک میلیونه.
  • اختلاف ساعت تفلیس با ایران نزدیک به نیم ساعته البته عقب تر.
  • واحد پول تفلیس 1 لاری گرجستانه.
  • 1 لاری به پول ما حدودا میشه (4،000 تومان) که پول رایج تفلیس.
  • زبان مردم شهر تفلیس گرجیه.
  • بیشتر مردم تفلیس مسیحین اما مسلمون و یهودی هم داره.

بعد کلی توضیح رسید به قسمت شیرین حرفاش یعنی سوغاتی؛ سوغاتیای تفلیس اسمای عجیبی داشتن، مثل کانتاسی که به گفته لیدر تور جام نوشیدنی ساخته شده از شاخ بود یا پاپاکی نوعی کلاه پشمی بزرگ بود و یکی دیگ از سوغاتی ها چاقوهای دست ساز بود.

  • به گفته لیدر تور تفلیس، مرکز تجاری گرجستانه و وضعیت اقتصادی خوبی داره.

منبع درامد این شهر مواردی مثل صنعت، کشاورزی و گردشگریه.

لیدر تور از شایعاتی راجع به وضعیت بهداشت تفلیس میگفت که بعضیا میگن آب تفلیس سالم نیست. اما در اخر گفت گردشگرایی که مدت طولانی اینجا اقامت داشتن با مشکلی روبرو نشدن. لیدر تور میگفت اگر حساسیت دارید بهتره که از آب معدنی یا جوشیده استفاده کنید. شیر و لبنیات این شهر سالم و پاستوریزه هست و هیچ مشکلی نداره به شخصه امتحان کردم و تاییدش می کنم.

 

جاذبه های گردشگری تفلیس

تفلیس از لحاظ جاذبه های گردشگری خیلی غنیه که میشه به موارد زیر اشاره کرد:

 

کلیسای جامع تثلیث تفلیس گرجستان

کلیسی تثلیت

یکی از معروف ترین کلیساهای موجود در شهر تفلیس با نام کلیسای جامع تثلیث شناخته می شه البته اهالی شهر تفلیس خودشون بهش سامبا میگن. از این کلیسا به عنوان کلیسای اصلی ارتدکس گرجی هم یاد میشه. در رابطه با تاریخ ساخت این کلیسا از مدیر تور سوال کردم که اون گفت این کلیسا به مناسبت دوهزارمین سال میلاد مسیح و همینطور هزار و پانصدمین سال به رسمیت شناخته شدن ارتدکس گرجی ساخته شده.

طبق گفته های مدیر تور برای ساختن این کلیسا فراخوان عمومی زده شده و صد طرح برای ساخت اون ارسال شده اما فقط طرح آرچیل میندیاشویلی مورد قبول رهبران وقت تفلیس قرار گرفته. این کلیسا در بخش های مختلفی ساخته شده که شامل بنای اصلی، برج ناقوس، اقامتگاه اسقف اعظم، صومعه، آکادمی علوم دینی، فرهنگستان الهیات، کارگاه‌های آموزشی، استراحتگاه و چند بخش دیگه است.

این کلیسا علاوه بر اهمیت مذهبی به دلیل زیبایی و شکوه بسیار اون مورد توجه گردشگران قرار می گیره. این کلیسا برای پیروان ارتدکس ساخته شده اما امروزه ورود به آن برای همه مردم ازاد است.

 

 

 قلعه ناریکالا تفلیس گرجستان

قلعه ناریکالا

یه قلعه باستانی و خیلی قدیمی و در واقع قدیمی ترین ساختمان شهر تفلیسه؛ این قلعه یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری گرجستانه، این قلعه در جریان حمله مغول ها تسخیر میشه و اونها اسم ناریکالا رو روش میذارن، جالبه که این قلعه به عنوان یک ارگ ایرانی ساخته شده و این نشون میده هنر ایرانی از قرن ها پیش هم پر آوازه بوده و واقعا باعث افتخار هست.

 

سد ژینوالی تفلیس گرجستان

سد ژینوالی که در فاصله ی 60 کیلومتری تفلیس قرار داره وقتی کنار سد قرار میگیرید منظره های زیبا هوش از سرتون می بره.

 

شهربازی متاتسمیندا و بام تفلیس گرجستان

شهربازی تفلیس

یکی از جاذبه های بسیار زیبای تفلیسه که نباید اونو از دست بدین ؛ داخل پارک متاتسمیندا یک شهربازی در ارتفاع قرار داره که کل شهر تفلیس از بالای اون قابل مشاهده است.

 

شهر قدیم تفلیس گرجستان

شهر قدیم تفلیس

نمیشه کسی به گرجستان و تفلیس بره و از شهر قدیمی تفلیس دیدن نکنه، در بین دیدنی های تفلیس این یکی کمی متفاوت تر از بقیه است. شهر قدیم تفلیس یکی از مهم ترین مناطق شهر تفلیس و جاذبه های گردشگری بوده است. شهر قدیم تفلیس بر روی یک شیب و در پایین تپه ای بزرگ در تفلیس به وجود آمده.

این قسمت از شهر که امروزه برای خود تبدیل به جاذبه ای دیدنی شده است، در سال ۱۹۹۳ میلادی در لیست میراث یونسکو به ثبت جهانی رسید. جالب است درباره ی شهر قدیم تفلیس این نکته را بدانید که اکثر خانه هایی که در آن وجود دارد همگی دارای حیاط های مخفی در خود هستند.

از آن جایی که این قسمت از شهر بسیار مهمه، مشاغل بسیار زیادی در آن شکل گرفته؛ این قسمت از شهر چشمه های طبیعی آب گرم بسیاری وجود دارد، در گذشته حمام های آب گرم بسیار زیادی در این منطقه شکل گرفته بوده، بیشتر ساکنین این خیابان؛ ارتدکس ها، ارمنی ها و آذربایجانی ها هستند.

 

در شهر قدیم تفلیس از سعید آباد که ایرانی ها آن را ساخته اند، آلکساندروف که بخش آلمانی نشین هاست و حمام های گوگردی حتما دیدن کنید. بخش عمده‌ای از شهر قدیم تفلیس بعد از حمله ارتش ایران در دوران حاکمیت آقا محمد خان قاجار به ‌طور گسترده ‌ای تخریب شد.

بعد از استقلال گرجستان از ایران عملیات بازسازی این شهر توسط معماران محلی و ارامنه شروع شد و این عملیات تا میانه قرن ۱۹ میلادی ادامه داشته است. هسته اولیه شهر تفلیس به قرن پنجم میلادی بر می‌گرده که در قرن ۱۹ مورد بازسازی قرار گرفته و خیابان‌های آن سنگ‌ فرش شده‌اند.

خیابان‌ها و کوچه‌های شهر قدیم تفلیس پیچ در پیچی قرون وسطایی خود را حفظ کرده‌اند. این شهر قدیم دارای معماری خاصی است که در آن بالکن‌ها، راهرو، دالان، حیاط مرکزی و معابر داخلی ساختمان همچنان معماری قدیم خود را حفظ کرده؛ بالکن و ایوان نیز همواره بخشی از زندگی در بافت قدیم به شمار می‌رفته است. شهر قدیم تفلیس ترکیبی از معماری تاریخ ادیان مختلف و متعدد ساکن این منطقه است.

 

پل صلح تفلیس گرجستان

پل صلح تفلیس

این پل ۱۵۰ متری به دستور شورای شهر تفلیس برای ایجاد بنایی معاصر بخاطر ارتباط بخش قدیمی تفلیس با بخش مدرن آن ساخته شده؛ سازه این پل به شکل ترکیبی از پل قوسی، پل خرپایی و پل طره ای است؛ معماری این پل زیبا توسط یک طراح برجسته و معروف ایتالیایی انجام شده است.

این پل بر روی رود کورا که از شرق ترکیه سرچشمه می گیرد و از میان رشته کوه های قفقاز و کشورهای آذربایجان و گرجستان می گذرد و سرانجام به دریای خزر می ریزد ایجاد شده است. نمایی که این پل ایجاد کرده یکی از متفاوت ترین نماهایی است که در تفلیس وجود داره. بر روی سقف این پل از ۶۰۴۰ لامپ مخصوص LED استفاده شده که وقتی شب ها آن ها را روشن می کنند، صحنه ای خارق العاده به وجود میاد که تا زمانی که خودتان آنرا از نزدیک نبینید زیبایی های گفته شده از طرف من برایتان قابل باور نخواهد بود.

 

پارک ریکه تفلیس گرجستان

 

 این پارک یه پارک تازه تاسیسه که در سال 2013 ساخته شده؛ هر کسی که به تفلیس سفر میکند از این پارک دیدن میکنه و یکی از جاذبه های گردشگری تفلیسه، این پارک توی قسمت تفلیس جدید قرار داره و پل صلح اون رو به شهر تفلیس قدیم میرسونه. این پارک دارای تله کابینه و در صورتی که از تله کابین اون استفاده کنید می تونید همه جای شهر رو به خوبی مشاهده کنید.

 

موزه ی مردم شناسی تفلیس

یکی از جاذبه های فرهنگی شهر تفلیس موزه مردم شناسیه؛ این موزه در یک فضای باز و زیبا درست شده که علاوه بر زیبایی های طبیعی در این موزه شما با زندگی مردم تفلیس فرهنگ مردم تاریخ گذشته تفلیس و غیره آشنا میشن. این موزه را در سال ۱۹۶۶ میلادی یکی از تاریخ شناسان و قوم نگاران مشهور و به نام گرجستانی به وجود آورد.

البته در سال ۲۰۰۴ بود که چندین موزه دیگر را با هم ادغام کردن و در نهایت موزه فعلی را به وجود اوردند. زمین موزه 52 هکتاره که دارای 14 منطقه و 70 خونه سنگی و کلی وسایل تاریخی است.

 

مجسمه مادر  تفلیس گرجستان

یه مجسمه بالای بلندی‌های اطراف شهر تفلیس هست و بر روی تپه‌های سولولاکی بنا شده و تقریباً از تمام نقاط شهر دیده میشه؛ همچنین این بنا زیباترین جاذبه نمادین گرجستان و تفلیس است.

این مجسمه ۲۰ متری از آلومینیوم و به شکل زن گرجی با لباس محلی ساخته شده که در دست راست او شمشیری به معنای سلحشوری و تهدید دشمنان و در دست چپ، جامی از شراب، به نشانه مهمان نوازی و استقبال از دوستان قرار دارد.

در واقع این مجسمه در سال ۱۹۵۸ میلادی به مناسبت جشن ۱۵۰۰ سالکی تفلیس ساخته شد. سازنده ی این تندیس بزرگ و معروف یکی از مجسمه سازان مشهور گرجی به نام الگوجا آماشوکلی است.

 

باغ ملی گیاه شناسی تفلیس گرجستان

اسم سابق این باغ ، باغ گیاه شناسی تفلیس بوده که در غرب شهر تفلیس قرار داره. این باغ که دارای ۱۶۱ هکتار می‌باشد دارای ۴۵۰۰ آرایه زیست‌شناسی می‌باشد و اولین بار در حدود سال ۱۶۷۱ برای اولین بار از آن نام برده شده است اما طبق اسناد تاریخی به دست آمده ممکن است در سال ۱۶۲۵ میلادی تأسیس شده باشد، باغ در سال ۱۷۹۵ و در جنگ کرتسانیسی آسیب دید. این باغ در قرن ۱۹ میلادی احیا شد و در سال ۱۸۴۵ به عنوان باغ گیاه‌ شناسی تأسیس شد.

 

امنیت در تفلیس گرجستان

گرجستان از لحاظ شاخص های جهانی امنیت در رده 85 دنیا قرار گرفته و می شه گفت امنیت بالایی دارد. قرار داشتن گرجستان در رده 85 به این معناست که بالاتر از کشورهایی چون سوئیس، اردن، آمریکا و ایران قرار گرفته است. در بررسی دقیق تر شهر تفلیس، پایتخت گرجستان در مقایسه با تهران، می بینیم که شاخص امنیت این شهر در حدود 80% بوده و با تهران تفاوتی 40 درصدی دارد.

همچنین نرخ جرم هایی چون : دزدی، کیف قاپی، پخش مواد مخدر و ... در شهر تفلیس بسیار پایین است.

جالبه بدونید که طبق آمار و ارقام، امنیت پیاده روی در روز تفلیس «بسیار بالا» و در شب «بالا» ارزیابی می شود.

 

استفاده از حمل و نقل عمومی در تفلیس

بعد کلی گشت و گذار نوبت این بود تا به هتل برگردیم و از وسایل نقلیه عمومی استفاده کردیم. در کنار وسایل حمل و نقل معمول مثل ماشین این شهر از سیستم حمل و نقل خوبی برخورداره؛ از  جمله وسایل نقلیه می شه به مترو، اتوبوس و تاکسی های عمومی و مینی بوس یا مارشروتکا اشاره کرد.

برای پرداخت هزینه اغلب این وسایل می توانید از پول نقد استفاده کنید. اما برای مترو و اتوبوس ها نیاز است کارت های «مترومانی» را تهیه کنید. کارت های مترومانی در واقع بلیت های الکترونیک تفلیس هستند.

هزینه خرید آن ها برابر با 2 لاری گرجستان (9,000 تومان) است و می توانید آن ها را از ایستگاه های متروی تفلیس و یا دفاتر فروش اونها تهیه کنید؛ جالب اینجاست که لازم نیست هر نفر یک کارت جداگانه داشته باشه و میتونه از کارت بقیه هم استفاده کنه.

مترو : یکی از بهترین راه ها برای جا به جایی در تفلیس، استفاده از مترو است. متروی تفلیس دو خط و 21 ایستگاه مختلف دارد که نقاط مهم شهر را به یک دیگر متصل می کنه. ساعت کاری مترو از 6 صبح تا نیمه شب است و ایستگاه های اصلی علاوه بر زبان گرجی به انگلیسی هم اعلام می شه. برای مترو سواری احتیاج به کارت دارید؛ باید موقع ورود به مترو کارت بزنید که هزینه 0.5 لاری گرجستان (2,000 تومان) از کارت شما کم بشه.

 

اتوبوس: اتوبوس های تفلیس زرد و ابی رنگ هستند. کرایه اتوبوس های تفلیس  0.5 لاری گرجستان (2,000 تومان) است و میشه با پول نقد و یا کارت مترومانی پرداخت کرد. شیشه ی جلوی اتوبوسها نوشته های شامل زمان رسیدن اتوبوس،مقصد،مبدا و یا شماره اتوبوس داره که چون به زبان گرجی نوشته شده مورد استفاده ما قرار نگرفت.

مینی بوس: مینی بوس ها در تفلیس بسیار پر کاربردن؛ مینی بوس ها با اسم مارشروتکا شناخته میشن و کنار خیابون ها می ایستن و مسافرهارو سوار میکنن. مینی بوس ها ایستگاه ندارند و هر جایی که دوست داشتید می توانید از آن پیاده بشید. کرایه مارشروتکاها برابر با 0.8 لاری گرجستان (3,000 تومان) است.

تاکسی عمومی: تاکسی های شهر تفلیس اغلب اوقات تاکسی متر ندارند، بنابراین پیش از سوار شدن در مورد نرخ و هزینه با هم کنار بیایید. نرخ معمول برای یک مسیر کوتاه (تا ۳ کیلومتر) برابر با 4 لاری گرجستان (18,000 تومان) تا 5 لاری گرجستان (23,000 تومان) بوده و طولانی ترین مسیرها نیز حداکثر تا 10 لاری گرجستان (40,000 تومان) هزینه بر می داره.

 

تجربه خوردن غذاهای متنوع در رستوران های تفلیس

 

بعد از کلی گشت و گذار توی تفلیس و اشنایی با مردم و زبان و کلی جای دیدنی یه غذای خوب می چسبید. به همین خاطر به پیشنهاد من و چند نفر دیگه از اعضای تور تفلیس تصمیم گرفتیم تا به رستورانی در همون حوالی بریم و هر کدوممون غذایی سفارش دادیم.

باید گفت که غذاهای گرجی پر از رنگ و عطر و طعم خاصن و برگرفته از طبخ مردم پیشین ،مردم قفقاز و سبک های طبخ خاورمیانه و اروپپاییه. به گفته رهبر تور هر کدوم از شهر های گرجستان غذای مخصوص خودش رو داره. غذاهای گرجی پر از گوشته اما غذاهای گیاهی زیادی هم دارن پس اگر به غذاهای پر گوشت علاقه دارید تفلیس یکی از جاهای مورد علاقه شما خواهد شد.

 

آب و هوای شهر تفلیس

این شهر در ۱۲۰ کیلومتری رشته کوه قفقاز بزرگ و ۲۵۰ کیلومتری دریای سیاه قرار دارد. از لحاظ جغرافیایی با شهرهای تاشکند، استانبول، رم، بارسلون، بوستون، و شیکاگو هم عرض است. تفلیس به خاطر قرار گرفتن در مسیر راه‌های مهم  دارای اهمیت منطقه‌ای بالاییه و همین ویژگی‌ها باعث گسترش و توسعه این شهر از قدیم تا الان شده‌.

شهر در دو طرف ساحل رود متکواری در داخل یک دره قرار داره. قسمت‌های جنوب شرقی شهر از خیابان‌های تنگ و خانه‌های قدیمی دو یا سه طبقه تشکیل شده که مجموعه ی قدیمی شهر تفلیس را تشکیل می‌دهد.

 

در رابطه با آب و هوای تفلیس اون طور که رهبر تور می گفت در هر فصل متناسب با اون فصله. این شهر اقلیم نیمه گرمسیری و مرطوب داره به همین خاطر تابستونای گرم و زمستونای سردی داره. بارندگی توی شهر بسیار زیاده و دوره خشکسالی نداره.اما در کل میتونم بگم که آب و هوای معتدلی داره و هر شخصی می تونه به راحتی با سفر به تفلیس برای چند روز در اون بدون مشکل آب و هوایی و حساسیت خوش بگذرونه.

 

گفته های مدیر تور تفلیس در رابطه با فصل های مختلف در تفلیس

بهار : فصلیه که خیلی بارون میاد توی تفلیس و حتما باید با لباسای مناسب رفت.

تابستان : گرم ترین فصل در تفلیسه. بارش بارون خیلی کمه و هوا خشکه، شب های سردی داره و روزها دمای هوا گاهی به 32 درجه میرسه.

پاییز: برخلاف اینکه پاییز از اسمش هم پیداست باید خیلی بارون بیاد اما توی تفلیس پاییز زیاد بارانی نیست.

زمستان: سرد ترین فصل ساله که دمای هوا گاهی به زیر 10 درجه میرسه؛ شب های زمستان بسیار سرده به طوری که گاهی آب ها یخ میزنن.

 

تاریخ تفلیس گرجستان

با توجه به اینکه یکی از گردشگران از مدیر تور تفلیس در رابطه با تاریخ تفلیس پرسید اون شروع کرد در مورد تاریخ تفلیس صحبت کردن. میگفت 30 تا چشمه آب گرم داره یا میگفت روزی 3 میلیون لیتر آب از دل زمین بیرون میاد. شهر تفلیس نژادای مختلفی رو به خودش دیده، از اعراب تا ایران و مغول ها و در اخر روسیه. این شهر بین پادشاهان مختلفی دست به دست شده تا امروز که شکل حالشو گرفته.

 

روز آخر تور تفلیس

بعد چند روز و شب متوالی حسابی حال و هوام عوض شده بود. کلی خاطره شیرین مونده بود از اون سفر و دوستای جدیدی پیدا کرده بودم و کلی جای دیدنی و عکس داشتم که سالها می تونم باهاشون خاطره بازی کنم. با تور تفلیس مسافرت کردن خیلی برام لذت بخش بود این که ادمایی از قشرهای مختلف جامعه با هم به سفر میرن و چند روزی رو با هم هستن به نظرم خیلی جذاب بود که به همه دوستان و آشناهام توصیه اش میکنم.

ساعت حوالی 4 بعد از ظهر بود که به همراه تور به فرودگاه تفلیس رفتیم و با دادن گذرنامه و چمدونامون به مسئولین گیت فرودگاه مقدمات برگشتمون به ایران فراهم شد. شب که رسیدم خونه تصمیم گرفتم زود بخوابم اما صبح روز بعد دوباره زود از خواب بیدار شدم تا صبحونه ارو حاضر میکردم  به عکس هایی که در چند روز سفرم به تفلیس گرفته بودم نگاه کردم. چقدر حالم عوض شده بود و چقدر اماده کار بودم. بهتون توصیه میکنم تا میتونید سفر کنید ، سفر کردن بهتون تجربه و دید تازه میده.

امیدوارم تجربه سفرم به تفلیس تونسته باشه نظر شما رو برای خرید تور تفلیس و آماده شدن برای رفتن به یک سفر خارجی پر ماجرا جلب کرده باشه. راستی تا یادم نرفته بگم اگر خواستید تور تفلیس ثبت نام کنید حتما با شماره های روی سایت تماس بگیرید تا پیشنهادهای فوق العاده ای که بهتون میشه ارو بشنوید مطمئنا به سراغ آژانس دیگه ای نمیرید. موفق باشید.

 

تور گرجستان

تور تفلیس

تور تفلیس نوروز

تور تفلیس گرجستان نوروز

 

 

 

ارسال نظر

نظر خود را راجع به این سفرنامه در فرم زیر وارد نمایید.

برای این محصول نظری ثبت نشده است.

تورهای لحظه آخری

اطلاع از قیمت و رزرو تور

در صورتی که تمایل دارید پیامک و آفرهای ما را دریافت کنید فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

اطلاعات تماس

آدرس : سهروردی شمالی نبش کوچه آزادی پلاک 276 طبقه سوم واحد 14
تلفن : 02141365 -
فکس : 88543424 -
ایمیل : info@arioparvaz.com

آخرین پست های ما

instagram.com/arioparvaz

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت آریو پرواز قرن می باشد. طراحی سایت و بهینه سازی سایت : ایده پویا