آریو پرواز

پل ماخونتستی

پل ماخونتستی باتومی

چرا پل ماخونتستی باتومی با تمام پل‌ها متفاوت است؟

پل‌ها همیشه یک کارکرد اصلی دارند و آن محلی برای عبور از رودخانه است. اما برخی پل‌ها مانند پل ماخونتستی گرجستان که در شهر زیبای باتومی قرار دارد، بیشتر به خاطر کارکردهای دیگرش معروف شده است. جذابیت‌هایی که باعث شده تا هزاران نفر از سراسر جهان را به این نقطه از گرجستان بکشاند. این پل بر روی یکی از رودخانه‌های  معروف اطراف شهر باتومی ساخته شده است. در اینجا قصد داریم تا از جذابیت‌ها و ویژگی‌های این پل تاریخی بگوییم تا با آگاهی بیشتری قبل از سفر به گرجستان، از آن دیدن کنید.

جهت رزرو تور گرجستان با کارشناسان ما در آریو پرواز قرن در ارتباط باشید.

اهمیت تاریخی پل ماخونتستی

تنها تعداد معدودی از پل‌های جهان به لحاظ تاریخی اهمیت دارند که پل مذکور یکی از آنها است. اکثر مورخان سابقه این پل را به چند صد سال و حتی هزار سال قبل نسبت می‌دهد. بنا به اعتقاد مورخان دلیل ساخت این پل که نام دیگر آن پل آتشفشان بوده، پادشاهی به نام ماتار بوده است. در واقع این سازه تاریخی را بیشتر جهت زنده نگه داشتن نام و خاطر وی احداث کرده‌اند. به گونه‌ای که یکی از نام‌های دیگر آن پل ماتار است. هر چند که در چند سال اخیر دولت گرجستان آن را مرمت و بازسازی کرده، اما باقی ماندن یک پل پس از هزار سال نشان از مهندسی و معماری درخشان آن دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

سفر نامه تور باتومی را می توانید در لینک زیر بخوانید:

سفرنامه باتومی

مشخصات معماری و طراحی پل ماخونتستی

قطعا یکی از دلایل جذابیت این پل به نحوه معماری و طراحی خاص آن برمی‌گردد. نکته‌ای که باعث شده تا بعد از حدود هزار سال همچنان محفوظ باقی بماند. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد آن، سنگی بودن است. گویا جنس این سنگ‌ها از سنگ‌های آتشفشانی بوده و به همین دلیل نیز نام پل آتشفشان را هم برای آن انتخاب کرده‌اند. علاوه بر آن، خود پل دو صخره بزرگ سنگی را در دو طرف رودخانه به هم وصل می‌کند. این موضوع باعث ایجاد یک نمای تمام سنگی شده است. از دیگر جذابیت‌های آن شکل ظاهری پل است. خصوصا قوس خاصی که در وسط آن به سمت بالا داده شده است. در همین نقطه‌ای که دارای قوس است، عرض پل نیز کم شده و حالت جذابی به آن  بخشیده است. به گونه‌ای که در دو انتها پل، عرض آن زیاد و در وسط عرض آن کم است. طول آن حدود 20 متر بوده، اما عرض آن در بخش‌های مختلف کاملا متفاوت است. این ویژگی‌ها باعث شده تا راه رفتن گردشگران بر روی آن همراه با هیجان خاصی باشد. خصوصا آنکه رودخانه‌‌ای هم که از زیر آن رد می‌شود، یک رودخانه معروف و پرآّب بوده که در ادامه آن را معرفی می‌کنیم.

مناظر طبیعی اطراف پل ماخونتستی

اکثر نقاط گرجستان خصوصا شهر ساحلی باتومی، از طبیعت زیبایی برخوردار است که مناطق اطراف پل نیز از این قاعده مستثنی نیست. پل آتشفشان در حدود 50 کیلومتری شهر باتومی و در ناحیه‌ای به نام کدای قرار گرفته است. پل بر روی یک رودخانه زیبا و خروشان به نام آچاریستسکالی قرار گرفته و در اطراف آن یک آبشار زیبا به نام آبشار ماخونتستی وجود دارد که دیدن از آن خالی از لطف نیست. در اطراف پل طبیعت زیبا و سرسبزی وجود دارد که بسیاری از گردشگران از این مناطق نیز دیدن می‌کنند. به همین دلیل می‌توان گفت بازدید از پل ماخونتستی در سفر به گرجستان، یک تیر با چندین نشان برای گردشگران محسوب می‌شود. یکی دیگر از خوبی‌های بازدید از این پل تاریخی همان دسترسی مناسب آن است. هر چند که موقعیت مکانی آن خارج از شهر بوده، اما از آنجا که شهر باتومی یک شهر بسیار توریست‌پذیر در کل کشور گرجستان محسوب می‌شود، به راحتی می‌توان از این شهر به آنجا رفت.

 

تورهای لحظه آخری

اطلاع از قیمت و رزرو تور

در صورتی که تمایل دارید پیامک و آفرهای ما را دریافت کنید فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

اطلاعات تماس

آدرس : سهروردی شمالی نبش کوچه آزادی پلاک 276 طبقه سوم واحد 14
تلفن : 02141365 -
فکس : 88543424 -
ایمیل : info@arioparvaz.com

آخرین پست های ما

instagram.com/arioparvaz

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت آریو پرواز قرن می باشد. طراحی سایت و بهینه سازی سایت : ایده پویا