آریو پرواز

پاياب

پاياب کیش

پایاب

جزیره ی زیبای کیش در آب های نیلگون خلیج فارس قرار گرفته است. این جزیره سالانه پذیرای گردشگران زیادی از ایران و اقصی نقاط جهان است که برای دیدن جاذبه های شگفت انگیز این جزیره به کیش سفر می کنند.

در گذشته آب این جزیره از طریق قنات ها تامین می شد. قنات ها از مکان های مرتفع شروع شده و تا مظهر قنات امتداد می یابند. قدمت قنات ها در کیش به دو هزار سال می رسد و از نظر ارتفاع منحصر به فرد می باشند.

قنات ها آب های زیر زمینی را  به سطح زمین می رساندند.  حفر قنات ها با آن معماری زیبا تنها به دست توانمند ایرانیان مقدور بوده است زیرا قدمت قنات در ایران به 6000 سال پیش بر می گردد و حفر قنات در انحصار ایرانیان بوده است.

قنات ها کانال هایی  هستند که به وسیله چندین چاه، آب را از سفره های آب زیر زمینی به سطح زمین هدایت می کنند. در کنار دهانه چاه قنات،  دهلیز یا نقبی قرار دارد که آن را پایاب می نامند و درحقیقت قنات در این قسمت از طریق چند پله با شیبی تند به  سطح زمین می رسد. در گذشته دسترسی به تونل های مسیر آب قنات ها از طریق پایاب امکان پذیر بوده است و ساکنان منازل اطراف قنات می توانسته اند از آب قنات استفاده کنند. .

طول پایاب و تعداد پله ها به عمق چاه بستگی دارد. هرچه چاه عمیق تر باشد پایاب نیز طویل تر بوده و تعداد پله ها بیشتر است. برای روشن بودن پایاب زاویه آن به گونه ای طراحی می شود که آخرین پله آن در انتهای چاه قرار گیرد، به این ترتیب روشنایی نوری که از مدخل چاه به روی سطح آب می تابد در  محوطه پایاب انعکاس یافته و آن را روشن می سازد. هوای پایاب در تابستان بسیار خنک و مطلوب است و از این نظر پایاب استراحت گاه مفرحی بوده است.

پایاب کیش از جمله جاذبه های گردشگری کیش به شمار می رود.  قدمت این پایاب به دو هزار سال می رسد. آب قنات زلال، گوارا و خنک است. سر سبزی درختان اطراف پایاب همراه با زلالی و طراوت آب زیبایی دل انگیزی دراین محل ایجاد کرده است. 

همچنین بازسازی پایاب به نحو بسیار زیبایی انجام شده است و برای رفاه حل گردشگران در انتهای مسیر پایاب چایخانه و رستوران احداث شده است در این رستوران گردشگران می توانند از غذاهای های سنتی ایرانی لذت ببرند.

اگر به کیش سفر می کنید و از جمله افرادی هستید که به بناهای تاریخی و قدیمی علاقمندید، ساعتی را به پایاب کیش اختصاص دهید.

برای رزرو تور کیش و تور کیش شهریور با ما تماس بگیرید. بالبخند پاسخگوی شما هستیم. آژانس آریو پرواز قرن 41365-021

تورهای لحظه آخری

اطلاع از قیمت و رزرو تور

در صورتی که تمایل دارید پیامک و آفرهای ما را دریافت کنید فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

اطلاعات تماس

آدرس : سهروردی شمالی نبش کوچه آزادی پلاک 276 طبقه سوم واحد 14
تلفن : 02141365 -
فکس : 88543424 -
ایمیل : info@arioparvaz.com

آخرین پست های ما

instagram.com/arioparvaz

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت آریو پرواز قرن می باشد. طراحی سایت و بهینه سازی سایت : ایده پویا