آریو پرواز

پایانه فرودگاهی

پایانه فرودگاهی مشهد مقدس

فرودگاه بین‌ المللی مشهد


فرودگاه بین‌المللی مشهد که با نام “فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد” نیز شناخته می‌شود، پس از فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تهران، دومین فرودگاه پر رفت و آمد کشور محسوب می‌شود و از لحاظ تعداد پروازهای ورودی و خروجی روزانه، رتبه نخست را در سطح کشور دارا می‌باشد.
این فرودگاه در سال 1330 خورشیدی و در زمان سلطنت محمدرضا شاه پهلوی در زمینی به مساحت 540 هکتار در جنوب شرقی شهر مشهد ساخته شد.
فرودگاه مشهد در حال حاضر دارای دو باند موازی می‌باشد که ظرفیت پذیرش کلیه هواپیماها تا رده بوئینگ 747 را دارد.
تعداد 17 شرکت هواپیمایی داخلی و 10 شرکت خارجی، به فرودگاه بین‌المللی مشهد پرواز دارند و این فرودگاه روزانه به 170 تا 240 پرواز، سرویس‌های هوانوردی ارائه می‌نماید. به طور متوسط روزانه 22 هزار مسافر داخلی و خارجی از این فرودگاه و خدمات آن استفاده می‌نمایند که در این میان بیش از 20 درصد مسافرین آن غیرایرانی می‌باشند.
فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد دارای 3 ترمینال (پایانه) مسافربری اعم از داخلی (به مساحت 36 هزار مترمربع)، خارجی (به وسعت بیش از 21 هزار متربع) و حج (با مساحت 10 هزار مترمربع) می‌باشد.
فرودگاه بین‌المللی مشهد از امکانات رفاهی همچون پارکینگ خودرو، رستوران، فروشگاه، نمازخانه و … بهره‌مند می‌باشد.

ایستگاه راه آهن مشهد

ایستگاه راه آهن مشهد، یکی از بیست شاهکار معماری بعد از جنگ جهانی دوم در آسیا و زیباترین و مجهزترین ایستگاه راه آهن ایران است. ساختمان ایستگاه توسط معمار ایرانی حیدر غیایی طراحی شده است و ساخت آن در ۲۵ شهریور ۱۳۳۴ و در ۴ آبان ۱۳۴۵ به بهره‌برداری رسیده است. این بنا در بدو ورود، با سقفی معلق و عظیم، به مسافران خوش آمد می‌گوید. سپس با عبور از آرایه‌ای از ستونها، به سالنی مشابه تاق کاخ کسرا (ایوان مدائن) می‌رسیم که بلند مرتبگی سقف آن، عظمتی را در ذهن بیننده ایجاد می‌کند. ساختار مستطیلی پلان، نمای کلاسیک با ستونهای منظم و سقف منحنی، مجموعه زیبایی را پدید آورده که فضایی مطلوب برای انبساط خاطر هر مسافر مضطرب است. حجم یادمانی بیرون، در درون، سالنی با شکوه می‌سازد که با اجزایی متناسب همه در خدمت مضمونی کاربردی سفر قرار می‌گیرند.
توالی ستونهای سفیدپوش سنگی در نمای اصلی، ریتم یکسان صدای آشنای قطار را تداعی می‌کند و سایه روشن مطبوعی را زیر منحنی تیره سقف پدید می‌آورد. سازه (المان) مقابل ایستگاه مفهوم فضای ایستگاهی را کامل کرده و نشانه به هم رسیدن و نزدیک کردن آدمیان از فواصل دور و نشانه دیدار است.
ایستگاه مشهد به دو ایستگاه باری و مسافری تفکیک شده و دارای ۷ خط قبول و اعزام مسافری و خط مربوط به ایستگاه باری و خطوط تخلیه و بارگیری در محوطه گمرک و خطوط تعمیرات می‌باشد.

پایانه مسافربری امام رضا (ع)


عملیات اجرايی احداث ساختمان پایانه موقت مشهد در زمینی به مساحت 14 هکتار، با زیربنای4000 مترمربع در سال 1368 آغاز و در بهمن ماه سال 1369ش خدمات خود را درزمینه حمل و نقل مسافر به گردشگران و زائرین حرم رضوی ارايه داد. پس از آن طرح احداث پایانه بزرگ مسافربری این شهر که در سال 1375ش به تصویب رسیده بود به زیربنایی به وسعت 45 هزار مترمربع در فروردین ماه 1387ش افتتاح شد. این پروژه یکی از مدرنترین پایانه‌های کشور از نظر وسعت، طراحی و بهره‌مندی از امکانات پیشرفته روز است.

 

پایانه مسافربری معراج

پايانه معراج با مساحت بيش از هفت هكتار و مبلغي افزون بر 65 ميليارد ريال، در پایان سال 1390 به بهره برداری رسیده است . فاز دوم اين طرح نيز براي سرويس‌دهي به مسافران تمام شهرهاي شمالي كشور تا پايان سال 1391 به اتمام مي‌رسد.
مساحت : 75,375 متر مربع
ظرفيت پذيرش اتوبوس روزانه : 200 دستگاه
ظرفيت پذيرش مسافر روزانه : 6000 نفر
ميزان اعتبار مورد نياز : 65 ميليارد ريال
نوع سازه : سازه فضايي
هدف از اجراي پروژه : ارائه خدمات به مسافرين شهرهاي شمالي استان خراسان رضوي و استان هاي همجوار آن
شامل فضاهاي بشرح ذيل:
ساختمان اصلي بمساحت 11700 متر مربع در 3 طبقه
مجتمع تعميرگاهي و باس واش بمساحت 1000 متر مربع
ساختمان گيت ورودي بمساحت 400مترمربع
سرويسهاي بهداشتي عمومي بمساحت 100مترمربع
غرف خدمات عمومي بمساحت

اماکن دیدنی مشهد مقدس

تورهای لحظه آخری

اطلاع از قیمت و رزرو تور

در صورتی که تمایل دارید پیامک و آفرهای ما را دریافت کنید فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

اطلاعات تماس

آدرس : سهروردی شمالی نبش کوچه آزادی پلاک 276 طبقه سوم واحد 14
تلفن : 02141365 -
فکس : 88543424 -
ایمیل : info@arioparvaz.com

آخرین پست های ما

instagram.com/arioparvaz

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت آریو پرواز قرن می باشد. طراحی سایت و بهینه سازی سایت : ایده پویا