آریو پرواز

جاذبه های گردشگری مشهد | غار کارده

جاذبه های گردشگری مشهد | غار کارده مشهد مقدس

روستای کارده از توابع شهرستان مشهد در استان خراسان رضوی واقع است. این روستا با شهر مشهد 48 کیلومتر فاصله دارد و غار کارده از جمله جاذبه های گردشگری مشهد حدودا 3 کیلومتری روستا واقع شده است. غار کارده که از نوع غارهای خشک است در ارتفاع ۱۴۵۸ متری از سطح دریا در سمت شرقی رودخانه واقع شده و دارای مختصات ۳۶٫۶۷۱۰۸ شمالی و ۵۹٫۶۷۷۱۰ شرقی است.

این غار یکی از معدود غارهایی است که کوهنوردان در آن اسکلت هایی از انسان های اولیه و ابزارشان را یافته اند و به همین سبب می توان گفت این غار قدمت بسیار زیادی دارد. در این مکان دره ای موسوم به دره "آل" وجود دارد که دو غار در دو طرف این دره واقع شده، غار اسکلت بصورت شکاف گسلی در شرق و غار کارده در غرب قرار گرفته اند. دهانه یا ورودی غار به شکل یک شکاف سنگی است که عرض آن بطور تقریبی 1 تا 3 متر و طول آن حدودا 100 متر می باشد. وجود راه های فرعی زیاد و کم ارتفاع از ویژگی های اصلی این غار است، که هر راه فرعی خود به ۲ تا ۵ شاخه فرعی دیگر منتهی می شود.

 دهانه این غار کوچک است و در جهت شمال به جنوب قرار گرفته است. هر چند افراد زیادی برای تفریح و لذت بردن از مناظر طبیعی دره میان روستاهای کارده و آل به این منطقه سفر می کنند اما از آن جا که دهانه کوچک غار تا فاصله 10 متری دهانه غار قابل روئت نیست می توان گفت تقریبا بکر و دست نخورده باقی مانده است.

لازم به ذکر است این غار چندین راه اصلی و فرعی در هم پیچیده دارد که اغلب دارای یک ارتفاع هستند و برخلاف تصور گاهی راه اصلی ارتفاع و دهانه کوچکتری نسبت به راه های فرعی اطراف خود دارد و در مجموع طول مسیرهای اصلی و فرعی این غار به 425 متر می رسد که از این نظر با غار بزرگ مغان برابری می کند. تفاوت غار کارده با غار کارده در این است که غار مغان تنها یک مسیر طولی دارد و انشعاب یا مسیر فرعی ندارد.

 

 با توجه به اینکه داخل غار کارده نشانه گذاری نشده پس احتمال گم کردن مسیر اصلی وجود دارد، این غار کاملا خشک است و دارای پرتگاه های خطرناکی است. توصیه می شود اگرعلاقمند به دیدن این مکان هستید، به همراه یک کوهنورد یا غارنورد حرفه ای از این مکان دیدن فرمایید.

برای رزرو تور مشهد با ما تماس بگیرید. بالبخند پاسخگوی شما هستیم. آژانس آریو پرواز قرن 88543424

اماکن دیدنی مشهد مقدس

تورهای لحظه آخری

اطلاع از قیمت و رزرو تور

در صورتی که تمایل دارید پیامک و آفرهای ما را دریافت کنید فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

اطلاعات تماس

آدرس : سهروردی شمالی نبش کوچه آزادی پلاک 276 طبقه سوم واحد 14
تلفن : 02141365 -
فکس : 88543424 -
ایمیل : info@arioparvaz.com

آخرین پست های ما

instagram.com/arioparvaz

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت آریو پرواز قرن می باشد. طراحی سایت و بهینه سازی سایت : ایده پویا