آریو پرواز

جاذبه های گردشگری | مشهد روستای مج

جاذبه های گردشگری | مشهد روستای مج مشهد مقدس

در دامنه کوههای بلند خراسان روستایی زیبا و چشم نواز واقع شده است که بهار سرسبز و زیبای آن دیدن دارد به ویژه این که جشنواره گل های وحشی، شقایق ها و انواع گیاهان دارویی در این فصل در این روستای زیبا و با صفا برگزار می گردد. برای همین است که در فصل طرب انگیز بهار خیل عظیمی از دوستداران طبیعت راه این روستا را در پیش می گیرند تا ساعاتی را به دور از هیاهو و قال و قیل در آرامش و سکوت این روستا و در کنار طبیعت مصفای آن سپری کنند

مج روستایی است از توابع بخش ششتمد که در 67 کیلومتری جنوب شهرستان سبزوار استان خراسان رضوی واقع شده است.ا ین روستا در دهستان تکاب کوه میش قرار دارد و براساس سرشماری سال 1385 جمعیت آن 1451 نفر ( 378 خانوار ) بوده است.

این روستا قدمت زیادی دارد و نشان آن گورستان قدیمی روستاست که  از زندگی مردمان قبل از اسلام و بعد از آن حکایت دارد.

کشاورزی و دامداری شغل بیشتر مردم این روستاست، از جمله محصولات کشاورزی این روستا می توان به چغندرقند، گندم، جو، پسته، یونجه، هندوانه و خربزه اشاره کرد. اکثر زنان این روستا نیز به خانه داری و قالی بافی مشغولند و البته در فصل تابستان هم در برداشت محصولات به همسرانشان کمک می کنند.

بهار که می شود زنان به مدت یک الی دو ماه برای دوشیدن از گوسفندان همراه خانواده خود به بیابان می روند. آن ها  در خانه هایی که در کنار چاه های عمیق بر پا کرده اند می مانند و اگر خانه ای نداشته باشند چادر بر پا می کنند. زنان صبح و غروب گوسفندان را می دوشند. شیر دوشیده شده هر روز به یک نفر داده می شود و او به  شیوه ای سنتی دوغ را از کره جا می کند  و به علاوه محصولات لبنی دیگر مثل کشک ، قره قوروت، ماست و روغن حیوانی تولید می کند.

 هشت چاه عمیق در این روستا وجود دارد که یکی از آنها دارای آب آشامیدنی و بقیه دارای آب شور هستند، همچنین چهار قنات در این روستا موجود است که یکی از این قنات ها از وسط روستا عبور می کند و سه قنات دیگر در اطراف روستا واقع شده اند؛ مردم روستا از آب قنات برای مصارف کشاورزی استفاده می کنند.

این روستا در منطقه ای کوهستانی قرار دارد.  تپه ماهور و دره های واقع در دامنه این تپه از آثار بجا مانده تاریخی روستا هستند و نشانی از سکونت مردمان این روستا در گذر زمانند.

امامزاده حسین بن زید (ع) مکان زیارتی این روستاست. غروب دلتنگ جمعه ها مشتاقان امام عصر (عج) در این روستا به زیارت این امام زاده شریف و بزرگوار مشرف می شوند و از سختی انتظار با وی سخن می گویند و به او متوسل می شوند تا از خداوند بزرگ بخواهد تا ظهور حضرت نزدیک گردد.

در این روستا علاوه بر لذت بردن از طبیعت زیبا و با طراوت می توانید به زیارت امام زاده بروید و در حال و هوای معنوی آن زنگار از دل بزدایید.

اماکن دیدنی مشهد مقدس

تورهای لحظه آخری

اطلاع از قیمت و رزرو تور

در صورتی که تمایل دارید پیامک و آفرهای ما را دریافت کنید فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

اطلاعات تماس

آدرس : سهروردی شمالی نبش کوچه آزادی پلاک 276 طبقه سوم واحد 14
تلفن : 02141365 -
فکس : 88543424 -
ایمیل : info@arioparvaz.com

آخرین پست های ما

instagram.com/arioparvaz

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت آریو پرواز قرن می باشد. طراحی سایت و بهینه سازی سایت : ایده پویا