آریو پرواز

جاذبه های گردشگری مشهد | موزه آرامگاه نادری

جاذبه های گردشگری مشهد | موزه آرامگاه نادری مشهد مقدس

نادر شاه افشار از ایل افشار خراسان بنیانگذار سلسله افشاریه و از مشهورترین و قدرتمندترین پادشاهان ایران، پس از اسلام است. وی با سرکوب افغان ها و بیرون کردن روسیه و عثمانی از ایران سبب استقلال مجدد ایران شد و هندوستان و ترکستان را فتح نمود. به این ترتیب شهرت بسیار زیادی کسب کرد تا جایی که به او القابی همچون  آخرین جهانگشای شرق، ناپلئون ایران و اسکندر دوم   داده بودند.

در سال ۱۳۴۲ خورشیدی هوشنگ سیحون به یادبود نادرشاه افشار در شهر مشهد بنایی را به عنوان آرامگاه نادرشاه طراحی نمود. این آرامگاه در ضلع شمال غربی چهار راه شهدا یا نادری سابق و در باغی به مساحت 14400 متر مربع ساخته شد. در سمت شمال آرامگاه نادر مقبره سردار خراسان، محمد تقی پسیان واقع شده است. آرامگاه نادر متشکل از یک ساختمان مرکزی یعنی محل دفن نادرشاه و دو تالار موزه است.

محل دفن نادر شاه یا آرامگاه او یک سکو با دوازده پله دارد و روی قبر نادر شاه پوششی به شکل خیمه گسترده شده است تا تداعی گر چادر عشایری باشد، جایی که د آن نادر شاه افشار در آن به دنیا امد و از دنیا رفت. در کنار قبر نادر شاه بر روی یک سکوی بلند مجسمه او را سوار بر اسب می بینیم که سه سوارکار دیگر هم در پی او می آیند.مجسمه نادر شاه کار دستان هنرمند و پرتوان ابولحسن صدیقی مجسمه ساز بزرگ ایران زمین است و پایه ریزی آن در کارخانه بروتی ایتالیا صورت گرفته است.

در ساخت آرامگاه از سنگ های گرانیتی سخت کوهسنگی مشهد استفاده شده است. دیواه های داخلی آرامگاه ازجنس سنگ های مرمر اخرایی رنگ مراغه است. این پوشش داخلی نیز تداعی گر چادر عشایری است و در کنار پوشش چتر مانند روی مقبره محل قتل نادر شاه را بازنمایی می کند.

در قسمت اصلی آرامگاه موزه ای با عنوان نادری به چشم می خورد که آثار تاریخی ایران را در دو تالار در معرض دید گردشگران و مسافران قرار می دهد:

 در تالار  اول که بسیار هم پر بازدید است و علاقه گردشگران را به خود جلب نموده است می توانید اسلحه ها ی مربوط به ادوار مختلف تاریخ ایران را ببینید. به علاوه پوشاک نظامیان افشاری، یک تابلو از جنگ کرنل که در آن نادر و صحنه های جنگی به تصویر کشیده شده است، لوازم سوارکاری با اسب همچون زین و برگ که به دوره های افشاریه تا قاجاریه متعلق هستند، نسخه خطی تاریخ جهانگشای نادری و دو شمشیر در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است. این دو شمشیر به نادر شاه افشار تعلق داشته اند. روی یکیاز شمشیر ها عبارت «السلطان نادر» نقش بسته است و روی شمشیر دوم شعر زیر با طلا نوشته شده است:

شاه شاهان نادر صاحب قران                    هست سلطان بر سلاطین جهان

نقل است که این شمشیر را ملت ایران در روز تاجگذاری نادر در سال 1148 در دشت مغان به وی هدیه داده اند.

در تالار دوم، آثار و اسلحه های دوران نادر شاه افشار به چشم می خورد. در این تالار همچنین می توان انواع سکه، ظروف و اشیایی از دوران صفویه تا کنون را مشاهده نمود.

اگر به آثار و اماکن تاریخی علاقمندید  بازدید از موزه نادری را فراموش نکنید.

اماکن دیدنی مشهد مقدس

تورهای لحظه آخری

اطلاع از قیمت و رزرو تور

در صورتی که تمایل دارید پیامک و آفرهای ما را دریافت کنید فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

اطلاعات تماس

آدرس : سهروردی شمالی نبش کوچه آزادی پلاک 276 طبقه سوم واحد 14
تلفن : 02141365 -
فکس : 88543424 -
ایمیل : info@arioparvaz.com

آخرین پست های ما

instagram.com/arioparvaz

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت آریو پرواز قرن می باشد. طراحی سایت و بهینه سازی سایت : ایده پویا