آریو پرواز

عوارض خروج از کشور

عوارض خروج از کشور

 

همه چیز درباره عوارض خروج از کشور

 

در اواسط جنگ ایران و عراق بود که به دلیل کمبود منابع مالی کشور مسئولین وقت تصمیم گرفتند که برای افزایش منابع درامدی ایران قوانینی را بر ورود و خروج افراد به کشور وضع کنند. در آن زمان بحث در رابطه با عوارض خروج از کشور بالا گرفته بود و در نهایت در سال 1365 قانونی تحت عنوان عوارض خروج از کشور در نظر گرفته شد و در آن زمان 5 هزار تومان به عنوان اولین عوارض خروج از کشور از مسافرینی که قصد سفر به یک کشور خارجی را داشتند اخذ می شد.

با توجه به اینکه هنوز هم سوالات بسیاری برای بسیاری از مسافرین سفرهای خارجی در رابطه با عوارض خروج از کشور وجود دارد قصد داریم تا اطلاعات کاملی را در رابطه با عوارض خروج از کشور را در اختیار شما قرار دهیم که مطمئنا با مطلع شدن از آنها می توانید سطح دانش خود را در این زمینه افزایش دهید.

 

عوارض خروج از کشور را چطور پرداخت کنم؟

 

برای اینکه بتوانید نسبت به پرداخت عوارض خروج از کشور اقدام کنید چندین راه پیش روی شما قرار دارد. شاید اگر گذشته را به خاطر داشته باشید برای پرداخت عوارض خروج از کشور لازم بود تا در فرودگاه چندین ساعت را در صف های طولانی پرداخت عوارض بگذرانید این در حالی است که امروزه اینطور نبوده و راه هایی بسیار آسانتر نیز برای این منظور در نظر گرفته شده است. یکی از ساده ترین روشهای پرداخت عوارض خروج از کشور پرداخت عوارض خروج از کشور به صورت اینترنتی است.

 

 

عوارض خروج از کشور

 

 

پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

 

سال 95 بود که بانک ملی از راه اندازی سامانه ای برای پرداخت الکتورنیکی عوارض خروج از کشور خبر داد. در این سامانه شما می توانید از هر جا و در هر هر لحظه نسبت به پرداخت هزینه عوارض خروج از کشور اقدام نمایید. مطمئنا راه اندازی این سامانه و امکان پرداخت آنلاین عوارض خروج از کشور سبب شد تا در هزینه و زمان بسیاری از مسافرین صرفه جویی شود.

 

عوارض خروج از کشور را در فرودگاه چطور پرداخت کنم؟

 

یکی دیگر از امکاناتی که در بسیاری از فروگاه های کشور قرار داده شده است دستگاه های Cashless ATM هستند. شما با استفاده از این دستگاه ها می توانید به صورت آنلاین هزینه عوارض خروج خود را پرداخت کنید. دولت در تلاش است تا ظرف چند سال آینده در تمامی فرودگاه های کشور که در آنها سفر های خارجی صورت میگیرد از این دستگاه ها قرار دهد تا تمامی مسافرین از تمام فرودگاه ها امکان استفاده از آنها را داشته باشند.

 

عوارض خروج

 

معافیت از پرداخت عوارض خروج از کشور و قوانین مربوط به آن

 

قبل از هر چیز می بایست به این نکته دقت داشته باشید که عوارض خروج از کشور تنها مختص به خروج از کشور به وسیله هواپیما نبوده و شما برای خروج از کشور به وسیله هر یک از وسایل حمل و نقل دیگری نیز نیازمند پرداخت هزینه عوارض خروج از کشور خواهید بود.

برای برخی از افراد و در شرایط خاصی در قانون معافیت هایی برای پرداخت عوارض خروج از کشور در نظر گرفته شده است که از جمله مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 

 • خدمه وسایل سفر
 • دانشجویانی که در کشورهای خارجی به تحصیل مشغول هستند.
 • بیمارانی که با مجوز درمانی عازم کشورهای خارجی برای ادامه روند درمان خود هستند
 • ایرانیانی که مقیم کشور های خارجی باشند و در آنها به کار مشغول شده باشند و کارنامه شغلی داشته باشند

 

توجه داشته باشید که کودکان و خردسالان از معافیت عوارض برخوردار نبوده و می بایست در صورت سفر آنها به کشور خارجی عوارض خروج آنها نیز پرداخت شود.

 

 

 

آیا کشور های خارجی نیز عوارض خروج دارند؟

 

بسیاری از افراد بر این باورند که عوارض خروج از کشور تنها مختص به ایران است و سایر کشورها چنین شرایط و قوانینی ندارند این در حالی است که در حال حاضر بسیاری از کشورهای دنیا قوانینی برای دریافت عوارض خروج از کشور برای شهروندان خود در نظر گرفته اند. در برخی از کشورها این مبلغ به صورت جداگانه دریافت می شود و در برخی دیگر از کشورها همچون استرالیا و اتریش این مبلغ بر روی قیمت بلیط مسافرین اضافه می شود. در کشور چین نیز تنها مسافرین سفرهای هوایی ملزم به پرداخت عوارض خروج بوده و مسافرینی که سفر زمینی یا دریایی را انتخاب کنند از پرداخت این هزینه معاف هستند.

 

نرخ عوارض خروج از کشور در سال های گذشته

 

یکی از نکات مهم در رابطه با نرخ عوارض خروج از کشور این است که این نرخ هر سه سال یکبار و با توجه به نرخ تورم تغییر می کند. عوارضی که در بین سالهای  87 تا 90 از مسافرین سفرهای خارجی دریافت می شد برای سفرهای هوایی 25 هزار تومان و برای سفر های زمینی و دریایی 5 هزار تومان بود. این مبلغ در سالهای 90 تا 91 به 55 هزار تومان برای سفر های هوایی و 11 هزار تومان برای سفرهای دریایی و زمینی افزایش پیدا کرد. از سال 93 تا 97 نیز هزینه سفرهای زمینی 25 هزار تومان و برای سفرهای هوایی 75 هزار تومان بوده است.

 

عوارض خروج

 

عوارض خروج از کشور در سال۹۸

مبلغ عوارض خروج از کشور برای سفر حج تمتع و حج عمره در سال ۹۸ به صورت ذیل در نظر گرفته شده است.

 

 • برای بار اول، یک میلیون و صد هزار ریال
 • برای بار دوم، یک میلیون و ششصد و پنجاه هزار ریال
 • برای بار سوم به بعد، دو میلیون و دویست هزار ریال

برای سفرهای سیاحتی خارجی نیز به مبالغ زیر عوارض خروج از کشور درنظر گرفته شده است.

 • برای بار اول، دو میلیون و دویست هزار ریال
 • برای بار دوم، سه میلیون و سیصد هزار ریال
 • برای بار سوم به بعد، چهار میلیون و چهارصد هزار ریال

 

 

 

عوارض خروج از کشور در سال ۹۹

مطابق با لایحه‌ی بودجه‌ی سال ۹۹ که روز ۱۷ آذرماه توسط رییس جمهور به مجلس برده شد، عوارض خروج از کشور در سال آینده بناست به قرار ذیل باشد. گفتنی است، این لایحه هنوز به تصویب مجلس نرسیده است.

مبلغ عوارض خروج از کشور برای سفر حج تمتع و حج عمره از کلیه مرزهای کشور در سال ۱۳۹۹ اینگونه است.

 

 • برای بار اول، یک میلیون و سیصد و بیست هزار ریال
 • برای بار دوم، یک میلیون و نهصد و هشتاد هزار ریال
 • برای بار سوم به بعد، دو میلیون و ششصد و چهل هزار ریال

 

این عوارض برای سایر سفرهای خارجی از کلیه مرزهای کشور در سال ۱۳۹۸ متفاوت خواهد بود. هزینه خروج از کشور برای سفرهای سیاحتی اینگونه تعیین شد.

 

 • برای بار اول دو میلیون و ششصد و چهل هزار ریال
 • برای بار دوم سه میلیون و نهصد و شصت هزار ریال
 • برای بار سوم به بعد، پنج میلیون و دویست و هشتاد هزار ریال

 

علاوه بر این، عوارض خروج زائرانی که از راه هوایی به عتبات عالیات سفر می کنند، به قرار ذیل است.

 

 • برای بار اول، چهارصد و پنجاه هزار ریال
 • برای بار دوم، ششصد و هفتاد و پنج هزار ریال
 • و برای بار سوم به بعد، نهصد هزار ریال

 

عوارض خروج برای آن دسته از زائران عتبات عالیات که از طریق زمینی و دریایی سفر می کنند نیز چنین تعیین شده است.

 

 • برای بار اول، صد و پنجاه هزار ریال
 • برای بار دوم، دویست و بیست و پنج هزار ریال
 • و برای بار سوم به بعد، سیصد هزار ریال

ذکر این نکته ضروری است که زائران اربعین که از چهاردهم شهریور تا دوم آبان ماه از مرزهای زمینی به عراق سفر می کنند، از پرداخت مالیات خروج معاف هستند.

 برچسب ها

تورهای لحظه آخری

اطلاع از قیمت و رزرو تور

در صورتی که تمایل دارید پیامک و آفرهای ما را دریافت کنید فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

اطلاعات تماس

آدرس : سهروردی شمالی نبش کوچه آزادی پلاک 276 طبقه سوم واحد 14
تلفن : 02141365 -
فکس : 88543424 -
ایمیل : info@arioparvaz.com

آخرین پست های ما

instagram.com/arioparvaz

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت آریو پرواز قرن می باشد. طراحی سایت و بهینه سازی سایت : ایده پویا