آریو پرواز

همه چیز درباره ویزا

همه چیز درباره ویزا

 

امروزه و با پیشرفت زندگی انسان سفر به کشورهای مختلف دارای قاعده و قوانینی شده است که بسیاری از آنها در سطح جهان شناخته شده و همه کشورها از آنها پیروی می کنند. یکی از این قوانین مربوط به اخذ ویزا برای ورود و خروج به بسیاری از کشورهای جهان است. در صورتی که قصد دارید تا در رابطه با ویزا و انواع آن اطلاعات بیشتری کسب نمایید پیشنهاد میکنیم که تا انتها با ما همراه باشید.

 

ویزا چیست؟

در حالت کلی می توان ویزا را مجوزی مشروط برای اتباع همه کشورها دانست که با داشتن آن می توانند به کشور دیگری وارد شوند و برای مدت زمان مشخصی در آن کشور حضور داشته باشند. از جمله محدودیتهایی که ویزا برای دارنده آن خواهد داشت را در رابطه با مدت زمان اقامت شخص خارجی و همچنین تعداد دفعات ورود و خروج فرد به کشور خارجی مد نظر دانست.

 

ویزا توسط اداره مهاجرت کشورها صادر می شود و میتواند طبق نظر مقام مهاجرت کشور مربوطه در هر زمانی به هر دلیلی لغو شود. ویزا به طور کلی می تواند به صورت یک برچسب، مهر در گذرنامه متقاضی و یا سایر اسناد سفر به همراه امضا مسئول مربوطه به فردی که تقاضای ویزا نموده است اعطا شود.

 

ویزا

 

دریافت ویزا به چه صورت است؟

برای اینکه نسبت به دریافت ویزا یک کشور خارجی اقدام نمایید لازم است تا قبل از سفر به کشور مربوطه درخواتس ویزا خود را ثبت نمایید. این کار بیشتر در دفتر کنسولگری، سفارت و یا از طرق پستی و اینترنتی انجام می شود. با توجه به اینکه دریافت ویزا یکی از موارد اصلی برای سفر به یک کشور خارجی است لازم است تا قبل از ورود به کشور مورد نظر نسبت به اخذ آن اقدام نمود که همانطور که گفته شد می تواند به صورت برچسب، مهر در گذرنامه و یا هر نوع سند دیگری به صورت کاغذی و یا حتی الکترونیکی باشد که در صورت دریافت ویزا به صورت الکترونیکی لازم است تا قبل از سفر نسبت به پرینت گرفتن آن اقدام نمایید تا بتوانید به مامورین مورد نظر آنرا تحویل دهید.

 

ویزای شینگن

برخی از کشورها مانند کشورهای حوزه شینگن با سایر کشورها توافقاتی دارند که بنا بر مفاد آن به شهروندان این کشورها اجازه داده می شود بدون دریافت ویزا در بین این کشورها تردد نمایند.

 

ویزا

 

ورود و خروج بدون ویزا

در بین برخی از کشورهای جهان بر اساس توافقاتی که در میان روسای این کشورها انجام می شود در نظر گرفته می شود که ساکنین این کشورها بدون دریافت ویزا به تردد بین آنها اقدام نمایند. موارد ورود و خروج به کشورهایی که بدون ویزا میتوان بین آنها رفت و آمد نمود می تواند دارای شرایط و مدت زمان مشخص و محدود بوده باشد و یا به طور کامل در تمام طول سال برقرار باشد.

 

تاریخچه ویزا

در اوایل قرن 19 به بعد استفاده از گذرنامه و ویزا شروع شد اما به دلیل سفرهای زیادی که در آن زمانها با قطار صورت میگرفت و نبود سیستمی جامع برای کنترل ورود و خروج افراد استفاده از گذرنامه و ویزا رواج نداشت. پس از جنگ جهانی اول بود که استفاده از گذرنامه و ویزا به عنوان یک سند مسافرتی ضروری شد.

 

شرایط ویزا

به طور جامع می توان گفت که برای دریافت ویزا این کشور مقصد شماست که تصمیم میگیرد که چه شرایطی را برای ارائه ویزا به شما در نظر بگیرد. برخی از مواردی که در تعیین شرایط دریافت ویزا تاثیر گذار هستند عبارت است از تابعیت شخص درخواست دهنده، طول مدت اقامت و دلیل سفر البته برخی از کشورها یک سری موارد کلی تر نیز برای ارائه ویزا به مسافرینی که از سایر کشورها وارد آن کشور می شوند خواهند داشت که از جمله آنها می توان به عدم اجازه ورود به بیماران دارای بیماری خاص اشاره نمود. همچنین برخی از کشورها نیز از فرد متقاضی درخواست ارائه مدرک عدم سو پیشینه، سابقه کیفری و فعالیت خاص شامل قاچاق مواد مخدر را خواهند داشت.

 

بسیاری از کشورها مدارکی مبنی بر توانایی مالی شخص مسافر را از وی طلب می کنند تا این اطمینان را کسب نمایند در شخص مورد نظر امکان زندگی در آن کشور را برای مدت زمان مورد نظر را دارد یا خیر. در صورتی که خود شخص توانایی لازم را نداشت می بایست شخصی از بستگانش را که در آن کشور زندگی می کند و قرار است تامین کننده هزینه های وی باشد را به همراه شماره و آدرس معرفی نماید.

 

ویزا

 

برای دریافت ویزا برخی دیگر از کشورها لازم است تا قبل از سفر به آنها بلیط برگشت خود را نیز خریداری کرده باشید و یا توانایی مالی برای خرید بلیط برگشت خود را داشته باشید.

یکی دیگر از شرایط دریافت ویزا اعتبار داشتن گذرنامه و ویزا شما می باشد. توجه داشته باشید که شما تنها می توانید در بازه شروع و پایان اعتبار ویزا خود به کشور مورد نظر سفر داشته باشید و به محض پایان ویزا لازم است تا کشور مربوطه را ترک نمایید.

 

ویزای شینگن

یکی از رایج ترین انواع ویزا با نام ویزای شینگن شناخته می شود. تعدادی از کشورهای اروپایی با انعقاد قراردادی ورود و خروج اتباع خود به سایر کشورهای هم پیمان را بدون نیاز به دریافت ویزا مهیا نمودند و به مجموع این کشورها، کشورهای حوزه شینگن گفته میشود. در صورتی که شما نیز قصد دارید تا برای مسافرت، تفریح، دیدن اقوام و سایر دلایل به یکی از کشورهای حوزه شینگن سفر نمایید لازم است تا نسبت به دریافت ویزای شینگن اقدام نمایید. به طور کلی با دریافت ویزای شینگن شما مجاز به عبور و مرور به کلیه کشورهای حوزه شینگن را خواهید داشت اما در برخی موارد نادر ویزای شینگن نیز تنها برای ورود و خروج به یک کشور صادر می شود که در صورت بروز چنین رخدادی حتما در ویزای شما قید خواهد شد که مخصوص ورود و خروج به یک کشور خاص خواهد بود و نام کشور مورد نظر نیز در ویزای شما قید خواهد شد و مجوز ورود به بقیه کشورهای حوزه شینگن را نخواهید داشت.

 

انواع ویزاها از لحاظ تعداد ورود و خروج

ویزا را از نظر تعداد دفعات ورود و خروج به سه دسته جدا سینگل، دابل و یا مولتیپل تقسیم بندی کرد که هر یک از آنها دارای شرایط خاص خود هستند که در ادامه به توضیح هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

 

ویزای سینگل(یک بار ورود)

همانطور که از نام ویزا سینگل مشخص است با دریافت این ویزا شما می توانید تنها یکبار وارد کشور مورد نظر شده و در صورتی که از آن کشور خارج شوید برای بازگشت به آن لازم است تا دوباره نسبت به اخذ ویزا اقدام نمایید. پس در صورتی که لازم است تا پس از خروج دوباره به آن کشور باز گردید ویزای سینگل برای شما مناسب نخواهد بود.

 

ویزا

 

ویزای دابل (دو بار ورود)

ویزای دابل یا دوبار ورود این اجازه را به دارنده آن میدهد که دوبار به کشور مورد نظر سفر داشته باشد این در حالی است که این نوع ویزا برای افرادی که قصد دارند به دفعات مختلف به یک کشور سفر داشته باشند مناسب نبوده زیرا محدودیت دوبار ورود بر روی آن قرار داشته و در صورتی که شخص بیش از دوبار قصد ورود و خروج به کشور مورد نظر را داشته باشد لازم است تا مجددا نسبت به دریافت ویزای کشور مد نظرش اقدام نماید.

 

ویزای مولتیپل (چند بار ورود)

یکی از بهترین انواع ویزاها برای افرادی که قصد دارند تا به دفعات به کشور مورد نظرشان سفر داشته باشند ویزای مولتیپل است. این نوع از ویزا به مسافر این اجازه را میدهد تا در مدت زمان اعتبار ویزا به دفعات به کشور مورد نظر ورود کرده و از آن خارج شود.  از این رو در صورتی که شرایط سفر شما به صورتی است که لازم است تا به دفعات به کشوری سفر کنید بهتر است تا برای راحتی خود نسبت به دریافت ویزای مولتیپل اقدام نمایید.

 

انواع ویزا از لحاظ شرایط و محل صدور

ویزای معمولی

برای اینکه بتوانید نسبت به دریافت ویزای معمولی اقدام نمایید لازم است تا قبل از سفر از طریق سفارتخانه کشور مد نظرتان اقدام به این کار نمایید.

 

ویزای بدو ورود

یکی دیگر از انواع ویزا با نام ویزا لحظه ورود شناخته میشود که در زمان ورود شما به کشور مورد نظر صادر می شود.

 

 

ویزا

 

تاریخ اعتبار ویزا

برای هر نوعی از ویزا یک تاریخ به خصوص در نظر گرفته می شود و شما می توانید در زمانی که برای ویزای شما در نظر گرفته شده است به کشور مورد نظر رفت و آمد داشته باشید.

 

تعداد روزهای مجاز

در ویزا روزهایی که فرد مجاز به حضور در کشور مورد نظر است نیز درج می شود که روزهایی بین 1 تا 90 روز بوده و شما به میزان آن روزها می توانید در کشور مورد نظر حضور داشته باشید.

به عنوان مثال می توان گفت که در صورتی که برای ویزا شینگن شما مدت اعتبار 90 روزه در نظر گرفته می شود و مدت روزهای مجاز شما 30 روز در نظر گرفته می شود شما می توانید در 90 روز مدت اعتبار ویزای خود 30 روز آنرا به دلخواه در کشور مورد نظر خود در محدوده شینگن حضور داشته باشید. از این رو باید توجه داشته باشید که سفر خود را به صورتی برنامه ریزی نمایید که میزان روزهای حضور شما با میزان زمان اعتبار ویزای شما برابر باشد و از آن رد نشود.

 

نکته ای که لازم به یاداوری آن است این خواهد بود که در صورتی که مدت اعتبار ویزای شما به اتمام برسد ویزای شما حتی در صورت وجود روزهای باقی مانده از مدت حضور شما باطل خواهد شد و در صورتی که ویزای شما باطل شود، میزان روزهای باقی مانده حضور شما نیز سوخت خواهد شد.

 

روند اخذ ویزا از سفارت

به طور جامع ویزا مستقیما از طرف سفارت و یا کنسولگری کشور مورد نظر در کشور مبدا صادر می شود. در صورتی که سفارت و یا کنسولگری کشور مورد نظر در کشور مبدا وجود نداشته باشد شخص مسافر می بایست از سفارت و یا کنسولگری کشور مقصد در کشور سومی استفاده نماید، همچنین در صورت امکان می توان از طریق آنلاین با سفارت کشور مقصد ارتباط برقرار نمود و نسبت به دریافت ویزا اقدام نمود.

 

بسیاری از کشورها قبل از صدور ویزا مرحله ای به نام مصاحبه حضوری دارند که لازم است تا شخص متقاضی با حضور در سفارت کشور مربوطه به سوالات کارشناسان پاسخ دهند. این مصاحبه نیز در صورت مهیا بودن شرایط میتواند به صورت غیر حضوری صورت گیرد.

توجه داشته باشید که حتی در صورتی که کلیه مراحل اخذ ویزا خود را به صورت اینترنتی انجام داده باشید برای ارائه مدارک برای اخذ ویزا لازم است تا به صورت حضوری به سفارت و یا کنسولگری کشور مورد نظر مراجعه نمایید.

 

ویزا

 

تمدید ویزا

در صورتی که شرایط حضور شما در کشور مورد نظر به صورتی است که لازم است تا مدت زمان ویزا شما تمدید شود و یا نوع ویزا شما از کوتاه مدت به بلند مدت تغییر یابد و یا حتی قصد دریافت اقامت کشور مورد نظر را دارید لازم است تا نسبت به تمدید ویزا اقدام نمایید.  تمدید ویزا تنها در صورتی امکان پذیر است که فرد متقاضی از نظر دولت و مقامات مربوطه شرایط لازم را برای ادامه اقامت در کشور مورد نظر را داشته باشد.

 

ویزای شما گارانتی ورود به کشور مورد نظر نیست!

بسیاری از افراد بر این باورند که در صورت دریافت ویزا دیگر مشکلی برای ورود به کشور مورد نظر خود ندارند این در حالی است که ویزا دریافتی شما تنها می تواند رسیدن شما به مرز کشور مورد نظر را تضمین کند و اینکه شما مجاز به ورود به کشور مورد نظر را داشته باشید یا خیر بسته به نظر پلیس مرزی کشور مورد نظر است. در صورتی که با صلاحدید پلیس مرزی شما مجاز به ورود به کشور مورد نظر شناخته نشوید می بایست کشور مورد نظر را حتی با داشتن ویزا معتبر آن ترک نمایید.

 

دریافت مشاوره لازم برای گرفتن ویزا

در صورتی که قصد دارید به کشور خارجی سفر نمایید و به دنبال تور مسافرتی ارزان قیمت هستید و همچنین برای دریافت ویزا کشور خاصی سوالاتی دارید می توانید همینک با شماره های موجود بر روی سایت تماس گرفته و مشاوره کارشناسان موسسه گردشگری آریو پرواز قرن بهره مند شوید.

 

 برچسب ها

تورهای لحظه آخری

اطلاع از قیمت و رزرو تور

در صورتی که تمایل دارید پیامک و آفرهای ما را دریافت کنید فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

اطلاعات تماس

آدرس : سهروردی شمالی نبش کوچه آزادی پلاک 276 طبقه سوم واحد 14
تلفن : 02141365 -
فکس : 88543424 -
ایمیل : info@arioparvaz.com

آخرین پست های ما

instagram.com/arioparvaz

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت آریو پرواز قرن می باشد. طراحی سایت و بهینه سازی سایت : ایده پویا