آریو پرواز

قبل از خروج از ایران این نکات را بدانیم

قبل از خروج از ایران این نکات را بدانیم

 

بسیاری از ما علاقه داریم تا یکبار هم که شده یک سفر خارجی را تجربه نماییم، برای اینکه بتوانید به یک کشور خارجی سفری داشته باشید لازم است تا نکاتی را قبل از سفر، حین و بعد از سفر در نظر داشته و رعایت نمایید. در این مقاله قصد داریم تا نکاتی را که قبل از خروج از ایران لازم است بدانید را در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید به راحتی با انجام این موارد خروجی بدون دردسر را تجربه نمایید از این رو توصیه میکنیم که تا انتها با ما همراه باشید.

 

 

 

 

 

دریافت گذرنامه و یا تمدید آن

اولین قدم برای اینکه بتوانید از ایران خارج شوید دریافت گذرنامه است. برای اینکه بتوانید نسبت به دریافت گذرنامه اقدام نمایید لازم است تا با مراجعه به مراکز پلیس +10 نسبت به دریافت آن اقدام نمایید. همچنین برای سفر به بسیاری از کشورهای خارجی لازم است تا گذرنامه شما حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد از این رو در صورتی که گذرنامه شما کمتر از این مقدار اعتبار دارد لازم است تا نسبت به تمدید آن از طریق پلیس +10 اقدام نمایید.

 

تکلیف ویزا خود را مشخص کنید

بسیاری از کشورها برای ورود نیازمند ویزا هستند که لازم است تا قبل از اقدام به سفر به این کشورها از طریق سفارت و یا کنسولگری این کشورها نسبت به دریافت ویزا این کشورها بر اساس قوانینی که هر کشور دارد اقدام نمایید. مطمئنا در صورت دریافت نکردن ویزا برای کشورهایی که به ویزا برای ورود نیاز دارند امکان سفر به این کشورها را ندارید، در این بین کشورهایی هستند که شما میتوانید بدون دریافت ویزا به این کشورها سفر داشته باشید.

شمار چنین کشورهایی برای ایرانیان بسیار کم است و هر چه اعتبار گذرنامه کشور شخص بیشتر باشد امکان سفر به کشورهای بیشتری در جهان را خواهد داشت. از جمله کشورهایی که ایرانیان بدون دریافت ویزا میتوانند به آنها سفر کنند می توان به ترکیه و مالزی اشاره نمود، به تازگی عراق نیز دریافت ویزا را در زمان سفر پیاده اربعین برای ایرانیان اختیاری نموده است.

برای دریافت ویزا خرید بلیط لازم است

یکی از اصلی ترین مدارکی که لازم است تا برای دریافت ویزا به کنسولگری یا سفارت کشور مربوطه ارائه نمایید بلیط سفرتان به کشور مربوطه می باشد. برای بسیاری از سفرها لازم است تا بلیط رفت و برگشت را از قبل تهیه نموده و آنها را ارائه نمایید.

 

در صورت رد شدن تقاضای ویزا چه بر سر بلیط خریداری شده می آید؟

یکی از سوالات مهم و پر تکرار بسیاری از سفر اولی ها این است که در صورتی که تقاضای دریافت ویزای آنها رد شود چه بر سر بلیط پرواز و هزینه ای که برای آن پرداخت کرده اند می آید. در پاسخ به این سوال می توان اینطور گفت که در صورتی که تقاضای دریافت ویزا شما از طرف سفارت و یا کنسولگری رد شد لازم است تا حداقل 5 روز قبل از موعد پرواز با در دست داشتن رسید ریجکت که از جانب کنسولگری به شما ارائه می شود به ایرلاین مربوطه که بلیط را از آن خریداری کرده اید مراجعه نمایید.

بسیاری از ایرلاین ها در چنین شرایطی 100 درصد مبلغ پرداختی شما را با توجه به زمان مانده تا پرواز به شما باز میگردانند اما برخی دیگر نیز ممکن است 5 الی 15 درصد از مبلغ را به عنوان خسارت کنسلی از مبلغ پرداختی شما کسر و مابلقی را به شما استرداد نمایند.

یکی از کارهایی که میتوانید نیز به جای خرید بلیط انجام دهید و آن رزو معتبر بلیط است زیرا کنسولگری های بسیاری رزو معتبر بلیط را هم اعتبار با بلیط دانسته و می توانید از آن به عنوان بلیط خریداری شده خود استفاده نمایید و نسبت به انجام فرایند دریافت ویزا استفاده نمایید.

 

ویزای ترانزیت را فراموش نکنید.

ایران برای برخی از کشورها پرواز مستقیم ندارد و لازم است تا شما ابتدا به یک کشور واسط پرواز کرده و با تعویض پرواز از آن کشور به کشور مورد نظر خود پرواز نمایید. برای فرود و اقامت ساعتی در فرودگاه کشور سوم نیز نیازمند ویزا خواهید بود که با نام ویزا ترانزیت شناخته می شود. در صورتی که برای حضور در فرودگاه کشور واسط ویزای ترانزیت را دریافت نکرده باشید به ایران بازگردانده می شوید.

چه کشورهایی که ویزای ترانزیت سختگیر هستیند؟ کلیه کشورهای عضو شنگن در دو صورت ویزای ترانزیت را از شما دریافت نمیکنند و سخت گیری بر روی آن ندارند. 1- در صورتی که مسافر گرین کارت آمریکا یا کارت PR کانادا باشید و یا اجازه اقامت نامحدود در ژاپن را داشته باشید و یا اینکه اقامت قانونی آمریکا، کانادا یا ژاپن را داشته باشید.

انگلیس و ایرلند عضو پیمان شنگن نیستند و در صورتی که از مبدا ایران مسافر ایرانی داشته باشند در صورتی که مقصد نهایی آنها آمریکا یا کانادا باشد از مسافر مربوطه ویزای ترانزیت دریافت نمیکنند در غیر این صورت داشتن ویزای ترانزیت واجب و ضروری است.

 

عوارض خروج را فراموش نکنید.

از دیگر نکاتی که لازم است تا برای خروج از ایران به آن دقت داشته باشید پرداخت عوارض خروج از کشور است. بهترین زمان پرداخت عوارض خروج از کشور روزهای قبل از پرواز است تا در صورتی که مشکلی در پرداخت شما وجود داشت بتوانید آنرا حل نمایید. در صورتی که فرصتی برای پرداخت آن نداشتید نیز شرایط برای پرداخت عوارض خروج در فرودگاه های کشور در نظر گرفته شده است که می توانید عوارض مربوطه را در فرودگاه نیز پرداخت کنید.

 

انتخاب صندلی در هواپیما

در صورتی که برای شما جای صندلی در هواپیما از اهمیت بالایی برخوردار است بهتر است تا با استفاده از سایت ایرلاین مربوطه و یا استفاده از سایت های خرید بلیط هواپیما نسبت به انتخاب صندلی مورد نظر خود اقدام نمایید.

 

لوازم ضروری را با خود حمل کنید.

یک نکته در کلیه پرواز های خارجی بسیار مهم است و آن این است که هر که بارش سبک تر باشد سفر راحت تری را در پیش خواهد داشت از این رو پیشنهاد میکنیم که تنها لوازم ضروری مورد نیاز خود در حین سفر را به همراه خود داشته باشید. بسیاری از افراد در حین سوار شدن در هواپیما با مشکل اضافه بار رو به رو می شوند و همین امر ممکن است آنها را با مشکلاتی رو به رو نماید از این رو پیشنهاد میکنیم در رابطه با میزان باری که میتوانید با خود حمل کنید اطلاعات کافی را به دست آورید. توجه داشته باشید که در صورتی که برای ادامه پرواز خود در کشور واسطی پرواز خود را تغییر می دهید در رابطه با میزان بار مجاز آن پرواز نیز می بایست اطلاعات لازم را کسب نمایید.

 

اگر حیوانی دارید میتوانید با خود ببرید.

برخی از افراد از حیوانات خانگی مختلفی نگهداری می کنند که مشخص ترین آن سگ های خانگی هستند. شما می توانید در پرواز های خارجی خود حیوانات خانگی خود را نیز با خود به همراه ببرید البته لازم است تا ایرلاین مربوطه را در جریان آن قرار داده و هزینه مربوط به حمل حیوانات را نیز پرداخت نمایید. ذکر یک نکته در این بخش لازم و ضروری است و آن این است که شما نمیتوانید حیوان خود را به کابین مسافرین برده و حتما می بایست آنرا در قسمت بار هواپیما نگهداری نمایید.

 

در صورت نیاز صندلی چرخدار در اختیار شما قرار داده می شود.

بسیاری از ایر لاین ها در کنار قوانین و مقررات سخت گیرانه ای که دارند امکانات قابل توجه را به مسافرین خود ارائه می دهند که از جمله آنها می توان به ارائه صندلی چرخدار به افرادی که به این امکانات نیاز دارند اشاره نمود. البته توجه داشته باشید که برای استفاده از صندلی چرخدار لازم است تا از قبل با ایرلاین مربوطه هماهنگی های لازم را انجام داده و صندلی چرخ دار را رزو نمایید.

 

غذای مورد علاقه خود را میل کنید.

بسیاری از ایرلاین ها این امکان را برای مسافران خود فراهم آورده اند که بتوانند غذای مورد علاقه خود را سفارش دهند تا در حین پرواز غذای مورد نظر آنها برایشان سرو شود. در این بین گیاه خواران، خام خواران و بیماران در اولویت انتخاب غذای مناسب رژیم غذایی خود هستند. توجه داشته باید که این شرایط در ایر لاین های داخلی ایران تنها با هماهنگی قبلی دست یافتنی خواهد بود.

 

سخن نهایی

در این مقاله تلاش نمودیم که بسیاری از نکاتی که لازم است تا قبل از خروج از ایران آنها را بدانید را برای ما بازگو کنیم تا با دانستن آنها بتوانید سفر بهتری را تجربه نمایید امیدواریم با در نظر گرفتن این موارد در سفر های خارجی خود سفری خوب و خاطره انگیز را تجربه نمایید.

 برچسب ها

تورهای لحظه آخری

اطلاع از قیمت و رزرو تور

در صورتی که تمایل دارید پیامک و آفرهای ما را دریافت کنید فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

اطلاعات تماس

آدرس : سهروردی شمالی نبش کوچه آزادی پلاک 276 طبقه سوم واحد 14
تلفن : 02141365 -
فکس : 88543424 -
ایمیل : info@arioparvaz.com

آخرین پست های ما

instagram.com/arioparvaz

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت آریو پرواز قرن می باشد. طراحی سایت و بهینه سازی سایت : ایده پویا