آریو پرواز

گم شدن گذرنامه

گم شدن گذرنامه

شاید برای شما نیز تا کنون این اتفاق افتاده باشد که مدارکتان از قبیل شناسنامه، کارت ملی، گواهینامه و ... را گم کرده باشید. مطمئنا گم نمودن هر یک از مدارک شناسایی استرس و نگرانی های خاص خودش را دارد. گم نمودن مدارک شناسایی در داخل ایران شرایط مشخص شده ای دارد اما اگر به سفر خارجی رفته باشید و در کشور خارجی گذرنامه خود را گم نموده باشید چه؟ آیا از شرایط و مراحلی که می بایست طی کنید آگاه هستید؟ در این مقاله قصد داریم تا کلیه شرایط، مدارک و مراحل مربوط به گم شدن گذرنامه در حین سفر خارجی را برای شما عزیزان بازگو کنیم تا در صورتی که در حال حاضر گذرنامه خود را گم کرده اید بتوانید با طی کردن مراحل قانونی چاره مناسبی برای وضعیت فعلی خود بیابید و بتوانید با در اختیار گرفتن گذرنامه جدید خود ادامه سفر خود را بگذرانید و یا به ایران بازگردید.

 

 

 

گذرنامه مهم ترین مدرک شناسایی در کشورهای خارجی

هر شخصی برای اینکه بتواند در کشورهای خارج از کشور خودش تردد نماید به گذرنامه نیاز خواهد داشت و همین امر سبب شده است تا از گذرنامه به عنوان یکی مهم ترین مدارک شناسایی بین المللی یاد شود و لازم است تا از آن به طور ویژه ای مراقبت و نگهداری لازم صورت گیرد.

 

گم شدن گذرنامه در ایران

در صورتی که گذرنامه خود را در ایران گم کرده اید لازم است تا ابتدا به اداره گذرنامه استان خود مراجعه نمایید و اعلام مفقودی گذرنامه خود را ثبت کنید تا گذرنام په مفقود شده از اعتبار ساقط شود. در صورتی که اعتبار گذرنامه شما در هنگام مفقودی گذشته باشد نیازی به اعلام مفقودی آن نبوده و می توانید با مراجعه به مراکز پلیس +10 نسبت به ثبت درخواست مجدد گذرنامه با اعتبار جدید اقدام نمایید.

 

 

گم شدن گذرنامه در خارج از ایران

در صورتی که به یکی از کشورهای خارجی سفر کرده اید و در حین سفر گذرنامه خود را گم نموده اید می بایست به سفارت، نمایندگی کنسولی و یا دفتر حفاظت منافع ایران در آن کشور رفته و مفقودی گذرنامه خود را اطلاع دهید. در کنار اطلاع به سفارت خانه و کنسولگری ایران لازم است تا اعلام مفقودی گذرنامه خودد را به پلیس محلی محل اقامت خود نیز اطلاع دهید. 

 

 مدارک لازم جهت اعلام مفقودی و درخواست گذرنامه جدید:

  • تکمیل دو برگ فرم صدور گذرنامه
  • در صورتی که کپی از صفحات دوم وسوم گذرنامه خود دارید می بایست آنها را ارائه دهید. در صورتی که چنین فتوکپی در اختیار ندارید می بایست فرم اتعلام خروج قانونی را تکمیل و ضمیمه پرونده خود نمایید.
  • اصل شناسنامه و دو سری قتوکپی از کلیه صفحات آن، توجه داشته باشید برای افراد بالای 15 سال تنها شناسنامه عکس دار مورد قبول خواهد بود.
  • 3 قطعه عکس 3 در 4 تمام رخ بدون عینک و کلاه و برای بانوان با حجاب کامل
  • شرح واقعه گم شدن گذرنامه به صورت کتبی
  • ارائه نامه اعلام و تایید پلیس محلی مبنی بر مفقود شدن گذرنامه
  • ارائه فتوکپی کارت ملی
  • ارائه اصل رسید پرداخت هزینه صدور گذرنامه بر اساس جدول هزینه های کنسولی

در صورتی که گذرنامه خارجی در کنار مدارکی که در بالا به آنها اشاره شد لازم است تا مدارک زیر را نیز به پرونده درخواست گذرنامه جدید خود اضافه نمایند.

  • ارائه دو نسخه فتوکپی از گذرنامه خارجی
  • تکمیل فرم تقاضای بقا به تابعیت جمهوری اسلامی ایران که در ضمیمه فرم گذرنامه موجود می باشد.

نکات نهایی در رابطه با گم کردن پاسپورت

یکی از نکاتی که لازم است تا همیشه در هنگام سفر های خارجی به آن توجه داشته باشید این است که حداقل یک کپی از تمام صفحات گذرنامه، شناسنامه و همچنین پشت و روی کارت ملی خود گرفته و آنها را در هتل محل اقامتتان در کشور مقصد قرار دهید. همچنین یکی دیگر از راهکارها این است که کلیه مدارک را اسکن نموده و فایل آنها را در گوشی موبایل خود ذخیره نمایید تا در صورت لزوم بتوانید از آنها پرینت های لازم را تهیه نمایید.

 

 

 

 

 

 



برچسب ها

تورهای لحظه آخری

اطلاع از قیمت و رزرو تور

در صورتی که تمایل دارید پیامک و آفرهای ما را دریافت کنید فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

اطلاعات تماس

آدرس : سهروردی شمالی نبش کوچه آزادی پلاک 276 طبقه سوم واحد 14
تلفن : 02141365 -
فکس : 88543424 -
ایمیل : info@arioparvaz.com

آخرین پست های ما

instagram.com/arioparvaz

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت آریو پرواز قرن می باشد. طراحی سایت و بهینه سازی سایت : ایده پویا