آریو پرواز

دریافت و تمدید گذرنامه

دریافت و تمدید گذرنامه

 

همانطور که میدانید گذرنامه یکی از اصلی ترین مدارک هویتی برای سفرهای خارجی به شمار می رود و لازم است تا قبل از اقدام برای خروج از کشور نسبت به دریافت آن و یا در صورت اتمام اعتبار آن نسبت به تمدید اعتبار گذرنامه خود اقدام نمایید. با توجه به اینکه دریافت و یا تمدید گذرنامه نیازمند مدارک مختلف و همچنین طی کردن مراحل گوناگونی است تصمیم گرفتیم تا در این مقاله از وب سایت .... توضیحات کاملی را در رابطه با دریافت گذرنامه و همچنین تمدید گذرنامه به شما عزیزان ارائه نماییم تا در صورتی که قصد دریافت یا تمدید گذرنامه خود را دارید بتوانید به راحتی و با دانش بیشتری نسبت به این کار اقدام نمایید.

گذرنامه چیست؟

بهتر است قبل از هر چیزی توضیحات کاملی در رابطه با گذرنامه به شما عزیزان ارائه نماییم تا با ماهیت گذرنامه بیش از پیش آشنا شوید. به طور کلی گذرنامه یا پاسپورت دفترچه ای یکی از مدارک هویتی بین المللی محسوب می شود که از سوی کلیه دولت ها در کشورهای سراسر دنیا برای شهروندانشان صاادر می شود تا به وسیله آن بتوانند اجازه دولت مقصد یا همان ویزا را دریافت نموده و از طریق مرزهای زمینی، دریایی و یا از مسیر های هوایی به کشور مورد نظر خود مسافرت نمایند.

اعتبار گذرنامه

امروزه بسیاری از اسناد هویتی مانند گواهینامه، کارت ملی و... دارای مدت زمان اعتبار مشخصی هستند و پس از اینکه این مدت زمان آنها به پایان برسد لازم است تا نسبت به تمدید و یا تعویض آنها اقدام نمود. گذرنامه نیز یکی از این موارد است که مدت اعتبار مشخصی برای آن در نظر گرفته شده است و لازم است تا در هر یک از مواردی که در زیر به آنها اشاره خواهیم نمود نسبت به تمدید و یا تعویض آن اقدام نمود.

 • پایان اعتبار 5 ساله: توجه داشته باشید که آخرین روزی که در اعتبار گذرنامه درج میشود ملاک انقضای آن نخواهد بود زیرا بسیاری از کشورهای خارجی شرط حداقل 3 الی 6 ماه مانده اعتبار گذرنامه را برای صدور ویزا در نظر دارند از این رو پیشنهاد میکنیم که همواره 6 ماه قبل از منقضی شدن اعتبار گذرنامه خود نسبت به تمدید آن اقدام نمایید.
 • پر شدن صفحات گذرنامه : در صورتی که فردی اهل سفر هستید و کلیه صفحات گذرنامه شما پر شده است لازم است تا نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.
 • تغییر مشخصات : در صورتی که هر یک از مشخصات فردی شما شامل نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و ... شما تغییر یافته است لازم است تا نسبت به تغییر گذرنامه و دریافت گذرنامه ای مطابق با مشخصات جدید اقدام نمایید.
 • مخدوش شدن گذرنامه : گاهی ممکن است بر اثر بی احتیاطی گذرنامه شما دچار سوختگی، آب دیدگی و... شود از این رو لازم است تا جهت حفظ اعتبار آن نسبت به تعویض گذرنامه خود اقدام نمایید.
 • جدا نمودن فرزندان : بسیاری از افراد مایلند تا یک گذرنامه خانوادگی دریافت کنند. این کار بیشتر برای کودکان کمتر از 18 سال امکان پذیر است و پس از آن لازم است تا نسبت به تعویض گذرنامه و خارج نمودن نام کودکان از گذرنامه اقدام نمود.

 

گذرنامه

 

مدارک لازم برای تعویض پاسپورت:

برای اینکه در زمان مراجعه به دفاتر پلیس +10 دچار معطلی کمتری شوید لازم است تا از قبل مدارک مورد نیاز برای تعویض گذرنامه را به همراه خود داشته باشید از این رو در این قسمت نسبت به معرفی مدارک موورد نیاز برای تعویض گذرنامه اقدام نموده ایم.

مدارک مشترک برای بانوان و آقایان

 • تهيه فرم و شناسه گذرنامه از دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي (پليس+۱۰)
 • پرداخت وجوه در نظر گرفته شده از طریق دستگاه پز مستقر در دفتر پلیس +10
 • اصل و کپی شناسنامه به همراه کارت ملی
 • ارائه اصل آخرین پاسپورت در صورت معتبر بودن و باقی بودن زمان اعتبار آن
 • عکس بیومتریک مخصوص گذرنامه که بیش از 6 ماه از آن نگذشته باشد
 • در صورتی که برای افراد زیر 18 سال قصصد دریافت گذرنامه را دارید اجازه محضری پدر یا قیم قانونی آن الزامی است
 • نوجوانان بالای 15 سال ضمن حضور در دفتر پلیس +10 لازم است تا شناسنامه عکس دار خود را به همراه داشته باشند
 • نوجوانان و کودکان زیر 15 سال ضمن حضور در دفتر پلیس +10 می بایست گواهی اشتغال به تحصیل، دفترچه بیمه و یا گذرنامه عکس دار قبلی خود را ارائه نمایند.
 • برای کودکان زیر 6 سال یک قطعه عکس کفایت خواهد نمود
 • بازنشستگان نیرو های مسلح در صورتی که کمتر از 5 سال از بازنشستگی آنها گذشته باشد لازم است تا از یگان حفاظت خود نامه مربوط را دریافت نمایند.
 • بازنشستگانی که بیش از 5 سال از بازنشستگی آنها می گذرد می بایست اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان را ارائه نمایند و نیازی به ارائه گواهی از سازمان خود ندارند.
 • نظامیان مشغول به خدمت می بایست نامه موافقت محافظت یگان مربوطه را ابتدا به دبیرخانه اداره گذرنامه ارائه نموده و پس از ثبت آن به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارائه نمایند.

 

مدارک اختصاصی برای تمدید پاسپورت بانوان

علاوه بر مدارک عمومی که در بالا به آنها اشاره شد یک سری از مدارک مربوط به مدارک اختصاصی مربوط به بانوان است که در زیر به شرح آنها پرداخته ایم.

 • اجازه محضری برای بانوان متأهل از سوی همسر
 • بانوانی که مقیم خارج از کشور هستند نیازمند اجازه محضری همسر ندارند
 • بانوانی که همسرشان فوت شده است می بایست اصل گواهی فوت همسر و یا اصل شناسنامه باطل شده وی را ارائه نمایند.
 • بانوانی که از همسر خود جدا شده اند می بایست اصل طلاق نامه را ارائه نمایند.

 

مدارک اختصاصی برای تمدید پاسپورت آقایان

در ادامه به ارائه موارد اختصاصی مربوط به آقایان که می بایست به جهت تمدید گذرنامه ارائه نمایند خواهیم پرداخت.

 • ارائه اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت هوشمند و یا موافقت سازمان نظام وظیفه با خروج فرد مشمول
 • در صورتی که درخواست تعویض کارت پایان خود را داده باشید می توانید نسبت به ارائه برگه ثبت درخواست خود اقدام نمایید.
 • آقایان بالای 50 سال به ارائه کارت پایان خدمت نیاز ندارند
 • آقایان محصل و یا دانشجو می بایست از محل تحصیل خود نسبت به دریافت موافقت نامه خروج از کشور اقدام و به سازمان وظیفه عمومی ارائه نمایند.

 

مراحل تعویض پاسپورت

حال که از مدارک مورد نیاز برای تعویض و یا تمدید گذرنامه آگاه شدید لازم است تا با مراحل تعویض پاسپورت نیز آشنا شوید. برای این منظور می بایست به صورت حضوری مدارک خود را به نزدیک ترین دفتر پلیس +10 برده و وجوه مورد نظر را از طریق دستگاه پز موجود پرداخت نمایید. افسر مربوطه پس از بررسی مدارک و تایید آنها رسیدی به شما تحویل می دهد. توجه داشته باشید که نگهداری از این رسید بسیار مهم است زیرا ارائه گذرنامه شما تنها با ارائه این برگه میسر خواهد بود.

 

گذرنامه

 

مدت زمان ارسال پاسپورت

پس از صدور پاسپورت شما بین یک هفته تا 10 روز پست آنرا به نشانی که به هنگام درخواست ثبت کرده اید ارسال می کند. در صورتی که گذرنامه شما مفقود شده و درخواست صدور مجدد آنرا داده اید تا 6 ماه می بایست منتظر رسیدن گذرنامه خود باشید.

 

شرایط تعویض پاسپورت در خارج از کشور

یکی از سوالاتی که بسیاری از افراد خارج نشین از ما دارند در رابطه با شرایط تعویض پاسپورت در خارج از ایران است. در پاسخ به این سوال می بایست اینطور گفت که بهترین اقدام برای آشنایی با شرایط تعویض پاسپورت در خارج از ایران بازدید از سایت سفارت ایران در آن کشور خواهد بود زیرا وب سایت سفارت ایران در کشور های مختلف کلیه شرایط دریافت ویزا جدید برای ایران مقیم آن کشور یا شهر به خصوص قید نموده است.

 

مراحل صدور یا تعویض گذرنامه در خارج از کشور

افراد ایرانی که به یکی از موارد دو تابعیتی بودن، اقامت قانونی یا پناهندگی و... در کشور دیگری زندگی می کنند و گذرنامه آنها به هر دلیلی نیازمند تعویض و یا تمدیدد است می توانند به نزدیک ترین نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در محل زندگی خود به صورت حضوری مراجعه نموده و مدارک لازم را به آنها ارائه نمایند تا کلیه مراجل صدور گذذرنامه از طریق اینن نمایندگی ها انجام پذیرد.

 

مدارک لازم برای تمدید پاسپورت در خارج از کشور

 • تکمیل فرم صدور گذرنامه
 • ارائه اصلی گذرنامه فعلی به همراه یک سری فتوکپی از صفحه ای 2 و 3 و همچنین صفحه آخرین مهر خروج
 • ارائه اصل شناسنامه ایرانی به همراه یک سری کپی از همه صفحات آن
 • عکس بیومتریک مناسب پاسپورت

 

هزینه تعویض یا صدور پاسپورت در خارج از کشور چقدر است؟

طبق مصوبه هیئت دولت کلیه هزینه های مربوط به تعویض یا صدور پاسپورت در خارج از ایران بر اساس تعرفه های کنسولی هر کشور تعیین می شود.

 

 

در صورت مفقود شدن پاسپورت چه باید کرد؟

در صورتی که گذرنامه دارای اعتبار خود را گم نموده اید لازم است تا برای اعلام فقودی آن به اداره گذرنامه مراجعه نمایید. توجه داشته باشید که گذرنامه هایی که اعتبار آنها پایان یافته یا رو به پایانن است نیازی به اطلاع به اداره گذرنامه نداشته و می توانید به طور مستقیم با مراجعه به دفاتر پلیس + 10 اقدام به ثبت درخواست تعویض نمایید.

 

هزینه تعویض پاسپورت

یکی دیگر از پر تکرار ترین سوالات در اینن زمینه در رابطه با هزینه تعویض پاسپورت است که در رابطه با آن می توان اینطور گفت که مبلغ 37.500 ریال به همراه 1.000.000 ریال بابت تعویض عادی گذرنامه و 428.612 با احتساب هزینه پستی برای گذرنامه های مفقودی در نظر گرفته شده است.

 

افرادی که قادر به دریافت پاسپورت نیستند چه افرادی هستند؟

برخی از افراد جامعه به دلایل شرایط خاصی که دارند مجاز به دریافت گذرنامه نیستند و اجازه خروج از کشور از آنان سلب شده است. این دسته از افراد می توانند به دلایل زیر از دریافت گذرنامه محروم شده باشند که عبارت اند از:

 • افراد دارای سو پیشینه در خارج از ایران
 • افرادی که برای خروج از کشور نیاز به تاییر مقام قضایی دارند
 • افراد دارای بدهی مالیاتی، حکم دادگستری و یا ثبت اسناد باشند و حکم به مرحله قطعیت رسیده باشد.
 • مشمولان خدمت نظام وظیفه ( البته مشمولین می توانند با ارائه وثیقه 8 میلیون تومانی برای سفر های علمی، وثیقه 15 میلیون تومانی برای سفر های تفریحی و وثیقه 3 میلیون تومانی برای سفر های زیارتی به عراق و عربستان نسبت به خروج از کشور طبق ضوابط مندرج اقدام نمایند.)

نکته : کلیه افراد می توانند از تیر 97 به بعد با مراجعه به سامانه exitban.ssaa.ir از آخرین وضعیت خود مبنی بر ممنوع الخروج بودن و یا نبودن به علت بدهی مالیاتی و یا مشکلاتی در سازمان ثبت اسناد کشور را مشاهده نمایند. در این سامانه می توانید با ارائه کد ملی از وضعیت ممنوع الخروجی خود به خوبی مطلع شوید.

در این بخش به ارائه توضیحات کاملی در رابطه با راهنمای دریافت و تمدید گذرنامه پرداختیم امیدواریم با مطالعه این مقاله توانسته باشید با اطلاعات به دست آمده به خوبی نسبت به تعویض و یا تمدید گذرنامه خود اقدام نمایید.

 برچسب ها

تورهای لحظه آخری

اطلاع از قیمت و رزرو تور

در صورتی که تمایل دارید پیامک و آفرهای ما را دریافت کنید فرم زیر را تکمیل بفرمایید.

اطلاعات تماس

آدرس : سهروردی شمالی نبش کوچه آزادی پلاک 276 طبقه سوم واحد 14
تلفن : 02141365 -
فکس : 88543424 -
ایمیل : info@arioparvaz.com

آخرین پست های ما

instagram.com/arioparvaz

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت آریو پرواز قرن می باشد. طراحی سایت و بهینه سازی سایت : ایده پویا